Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JWHW - Jahwe - co oznacza Jahwe? Znaczenie, symbolika imienia. Jahwe w Biblii - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

nazwanie w ludzkim niedoskonałym języku Bogiem.

Pierwotny tetragram ulegał w ciągu wieków modyfikacjom i przybierał różne formy, np. Jevo, Jao, Jaho, Jabe, Jaoth, Jehwah, Jehowah i wiele innych. Dopiero w XVI wieku upowszechniła się forma Iehova, za czym idzie polski odpowiednik Jehowa.

JHWH pochodzi od hebrajskiego czasownika „hawah”, którego niedokonaną formę można tłumaczyć jako „istniejący” lub „jest zawsze”. To pozostaje w związku ze słowami, które znajdujemy w Ewangelii św. Mateusza: „A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20).

Inne imiona określające Najwyższego to: Elohim, czyli „bogowie”, a liczba mnoga jest tutaj formą oznaczającą szacunek i respekt; El Eljon, czyli „Bóg Najwyższy” czy El Szaddai – „Bóg Wszechmocny”.

Jednak imię Jahwe – bądź Jehowa – są bardzo popularne w literaturze, sztuce, muzyce i innych dziedzinach. Wystarczy wymienić rozmaite rozprawy, kazania czy encyklopedie chrześcijańskie w średniowieczu, a także wspomnieć o polskiej literaturze od Jana Kochanowskiego, przez Adama Mickiewicza, po Marię Konopnicką. Jeśli chodzi o muzykę, imię to „podejmowali”...

Podobne wypracowania