Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liturgia słowa - co to jest liturgia słowa? Części, opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liturgia słowa jest drugą z kolei z czterech części, na jakie dzieli się msza święta. Najpierw mamy więc obrzędy wstępne, następnie właśnie liturgię słowa, po niej następuje liturgia eucharystyczna, a na końcu znajdują się obrzędy zakończenia.

Liturgia słowa największy nacisk kładzie na Słowo Boże – na Jego zrozumienie przez wiernych i przypomnienie, iż treści, które ze Sobą niesie, są ciągle aktualne, gdyż cechują się uniwersalnością. Słowo, które ma ogromne znaczenie w chrześcijaństwie, reprezentowane jest w tej części liturgii głównie przez fragmenty Pisma Świętego, które służą tutaj za bazę do dalszego rozważania elementów liturgii słowa.

Liturgię słowa otwiera pierwsze czytanie, najczęściej zaczerpnięte ze Starego Testamentu lub z Dziejów Apostolskich. Zdarza się także, iż czytanie pochodzi z Apokalipsy św. Jana. To czytanie nie musi być wykonywane przez osobę duchowną. Bardzo często zdarza się, iż np. dzieci są wykonawcami tej czynności. Po pierwszym czytaniu mamy psalm responsoryjny, którego treść jest zazwyczaj dobrana tematycznie do pierwszego czytania. Po nim następuje drugie, które jest zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich, Listów bądź Apokalipsy.

Dalej następuje sekwencja, która...

Podobne wypracowania