Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naród wybrany - Historia narodu wybranego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie „naród wybrany” odnosi się do religii judaistycznej oraz większości wyznań chrześcijańskich i oznacza ono – istnienie tajemniczej więzi, która łączy Żydów z Bogiem. Miał On  bowiem uczynić naród żydowski szczególnie uprzywilejowanym, z drugiej strony –  miał go też karać surowiej niż inne narody za jego przewinienia.

Historia narodu wybranego przekazana została w Biblii, czyli w zbiorze ksiąg, opisujących relacje ludzi z Bogiem, zawierającym księgi historyczne, kroniki i proroctwa. Nazwa „Biblia” oznacza dosłownie zwoje papirusu, na których niegdyś zwykło się utrwalać teksty. Inaczej więc Biblia to po prostu księgi, dlatego naród żydowski nazywany jest też czasem Narodem Księgi.

Naród żydowski wywodzi się od Abrahama, Izaaka, Jakuba i jego 12 synów, tworzących 12 rodów, czyli 12 pokoleń Izraela. Cechuje się własną oryginalną kulturą, językiem oraz religią, jest też bardzo mocno związany z własną ziemią. Informacja o Boskim wyborze narodu, przekazana została Abrahamowi:

„Pan rzekł do Abrama: Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił...

Podobne wypracowania