Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblijna Ziemia Obiecana - Ziemia obiecana Izraelitom. Co to jest Ziemia Obiecana? Definicja, opis, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ziemia Obiecana kojarzy się przede wszystkim z Abrahamem, czyli przywódcą jednego z rodów hebrajskich, któremu Bóg nakazał opuścić zamieszkiwane tereny i udać się do Kanaanu – legendarnej krainy, którą Stwórca oddał we władanie potomkom Abrahama, nawiązując z nim najpierw przymierze:

„A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny, chcę bowiem zawrzeć moje przymierze pomiędzy Mną a tobą i dać ci niezmiernie liczne potomstwo. (...) Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham” (Księga Rodzaju 12.1, 17.1nn).

Jednak kiedy w Kanaanie nastąpiła klęska urodzaju, potomkowie Abrahama wywędrowali do Egiptu, gdzie mogli liczyć na bardziej żyzne ziemie. Niestety kolejni faraonowie, obawiając się wzrastającej potęgi Izraelitów, pozbawili ich wszelkich przywilejów. Z niewoli wyzwolił ich Mojżesz, który poprowadził naród wybrany przez Morze Czerwone. Na Górze Synaj otrzymał od Boga Dziesięć Przykazań (Dekalog), które miały posłużyć ludzkości jako uniwersalny kodeks etyczny do końca dni. To za jego przywództwa Mojżesza Żydzi otrzymali swoją Ziemię...

Podobne wypracowania