Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Popielec - Środa Popielcowa - co to jest Środa Popielcowa? Historia, post, obrzędy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Środę Popielcową w dawnej Polsce nazywaną Wstępną Środą. Było tak dlatego, ponieważ wtedy rozpoczyna się czterdziestodniowy okres (nie są wliczane do niego niedziele) Wielkiego Postu. Jako że Niedziela Wielkanocna jest świętem ruchomym, również Popielec ma taki właśnie charakter. Trzeba także zaznaczyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu zupełnie inaczej przeżywano ten czas. Ludzie bardzo rygorystycznie podchodzili do kościelnych nakazów i sprawiali sobie wiele niedogodności, by zjednoczyć się z cierpiącym Jezusem.

W Środę Popielcową zalecane są post ścisły (spożycie 3 posiłków – jeden do syta i dwa lekkie) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W czasie liturgii tego dnia ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem (czyniąc na nich znak krzyża) i wypowiada następujące słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Obrzęd ten wywodzi się ze starożytności, kiedy to ludzie, na znak pokuty, także posypywali swoje głowy popiołem. Natomiast wypowiadane przez kapłana słowa dotyczą kruchości życia oraz tego, co powinno zajmować w nim najważniejsze miejsce – Słowa Bożego.

Geneza Środy Popielcowej sięga do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jeszcze...

Podobne wypracowania