Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm - symbole religii i ich znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koło Dharmy - jeden z najsilniej oddziaływujących symboli buddyjskich na całym świecie, sztandarowy symbol buddyzmu, zwany jest każe „Kołem Praw”. Jest kołem nauki, które Budda przekazał w ciągu całego swojego życia. Jest to koło złotego koloru wpisane w większe koło. Mniejsze stanowi jego centrum, większe przebite jest z ośmiu stron złotymi drążkami. Koło Dharmy ma kształt steru na statku. Utożsamia się je z wieloma znaczeniami. Symbolizować może transformację, metamorfozę. Kiedy Budda po raz pierwszy wygłosił publicznie swoją naukę, w symboliczny sposób po raz pierwszy zakręcił Kołem Dharmy. Odnosi się ono także do cyklu wcieleń duszy człowieka - sansary. Jest to motyw niezwykle popularny w kulturze buddyjskiej spotykany bardzo często jako element architektoniczny w świątyniach.

Lotos - pojawia się często w kulturze buddyjskiej jako utożsamienie piękna, czystości i harmonii. Nazywany jest także Padmą. Ich różne rodzaje mają dla buddyzmu różne znaczenie, na przykład biały lotos symbolizuje czystość i ideał (tak zwane bodhi), różowy lotos przypomina o postaci samego Buddy, czerwony mówi o czystości serca i miłości, a niebieski wyraża zwycięstwo oraz wiedzę. Lotos towarzyszy Buddzie na wielu jego posągach. Jego emblematu...

Podobne wypracowania