Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nirwana - definicja, znaczenie, opis nirwany w buddyzmie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nirwana - dosłownie oznacza „zdmuchnięcie”, „zgaśnięcie”. Jest to jedno z najważniejszych pojęć w religii buddyzmu, hinduizmu oraz wszystkich innych naukach dharmicznych. Nirwana jest stanem, do którego może dojść każdy człowiek. Bywa nazywany wchodzeniem na wyższe piętra samoświadomości lub wyzwoleniem od niewiedzy. Osiągają go jednak nieliczni.

Według buddyzmu jedyną i najpoważniejszą przyczyną cierpienia jest pragnienie, pożądanie czegoś. Natomiast nirwana jest całkowitym wyzwoleniem się od tych ziemskich pożądań. Zwana jest stanem szczęśliwości. Nirwana kończy jednocześnie cykl reinkarnacji (ponownych wcieleń), czyli kręgu sansary. Dusza człowieka może wtedy odpocząć, nie przylega do niej już dłużej karma odpowiedzialna za wędrówkę ducha w poszukiwaniu nowego ciała.

Stan bywa porównywany do zdmuchnięcia ognia palącej się świeczki. Symbolem nirwany jest rysunek człowieka medytującego wpisanego w kwiat lotosu. Nirwana to dążenie każdego buddyjskiego wyznawcy. Dusza raz po raz wcielana w różne reinkarnacje może odnaleźć ukojenie tylko w nirwanie, jednak, aby jej dostąpić, trzeba sobie na to zapracować. Aby uzyskać zaszczytu nirwany, trzeba podążać do niej jedną z ośmiu ścieżek. Są to: 1. Należyty pogląd,...

Podobne wypracowania