Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm w Polsce - opracowanie tematu

Hinduizm dotarł do polski stosunkowo późno, bo dopiero w wieku XIX i to głównie przez literaturę romantyzmu. Niektóre źródla podają, że przybył jeszcze później - na początku wieku XX. To głównie dzięki tłumaczeniom książek z obcych języków, w Polsce została udostępniona informacja o tej religii oraz o jej znaczeniu, obrzędach, praktykach, bogach i doktrynie.

Szczególnie religią tą zainteresowany był pisarz i poeta - Antoni Lange. Dzięki niemu w Polsce ukazało się wiele (przetłumaczonych) książek o jodze, mitologii hinduskiej itp. Na początku XX wieku propagowaniem tejże wiary zajęła się Wanda Dynowska zwana Świetlistą Duszą. Większość swojego życia spędziła poza Polską. Mieszkała między innymi w Tybecie i Indiach. Mówiła całemu światu, o tym, jak źle traktowani są Tybetańczycy. Przełożyła na język polski kilka ważniejszych dzieł hinduistycznych, wiele napisała również sama.

Na terenie Polski działa kilkanaście stowarzyszeń o charakterze religijnym, których podstawą jest właśnie wiara hinduistyczna. Do najbardziej popularnego i znanego należy zaliczyć Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (czyli International Society for Krishna Consciousness - ISKCON). Ma ono charakter sekty religijnej. Podkreśla się jej anty hippisowski charakter. Powstała jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Podstawowymi zasadami, których należy przestrzegać w grupie jest przede wszystkim wegetarianizm oraz wyzbycie się stosowania jakichkolwiek używek (narkotyki, alkohol, papierosy).

Kolejną grupą propagującą hinduizm w Polsce jest Instytut Wiedzy o Tożsamości „Misja Czaitanii”. Nazywana jest też (bardziej oficjalnie) Szkołą Medytacji i Samorealizacji. Jest to uwspółcześniona wersja ISKCONu zwracająca się do młodzieży. Działalność w Polsce rozpoczynali od lat dziewięćdziesiątych i od tamtej pory zyskują sobie coraz większą popularność. 

Ośrodkiem rozpowszechniającym hinduizm w Polsce jest też Ośrodek Ajapa Jogi, który swoją siedzibę ma w Bydgoszczy i Ługach kolo Łodzi. Również są grupą dość popularną w naszym kraju. Najważniejsze to wspólne medytowanie oraz spożywanie posiłków. Dużą rolę przywiązują do dźwięku oraz oddechu. Wyróżniają trzy rodzaje jogi, dzięki której ćwiczą umysł: Bhakti Joga, Hatha Joga oraz Ajapa Joga. Przedstawicielem związku w Polsce jest Guru Prasad (Swami Guru Prasad Paramahansa). Podróżuje on po całym świecie, prezentując teorię Ajapy.

Dość znanym w Polsce związkiem wyznania hinduistycznego jest także Światowy Uniwersytet Duchowy Brahma Kumaris w Polsce. Uważany jest za sektę religijną. Jego władze wielokrotnie o różnego rodzaju oszustwa: intelektualne oraz finansowe. Uniwersytet ma swoje siedziby w Warszawie (główna filia) oraz w Gdańsku, Katowicach i Łodzi. W roku 2010 filia w Warszawie obchodziła trzydziestolecie swojego istnienia w Polsce. Prowadzą różnego rodzaju kursy filozoficzne, medytacyjne. Propagują życie wolne od stresu i zmartwień.

W Polsce hinduizm nie jest aż tak znany i popularny, jak na przykład buddyzm, jednak na ulicach większych polskich miast corocznie świętuje się obchody różnych ważnych hinduistycznych wydarzeń. Hinduizm przyciąga szczególnie młodzież, a grup o charakterze tej religii jest coraz więcej. Z roku na rok rośnie ogólne zainteresowanie Polaków kulturą Dalekiego Wschodu. Joga, czy medytacja tak charakterystyczne dla hinduizmu, czy buddyzmu, dają proste rozwiązania na wszystko. W zabieganych czasach Polacy mają mało czasu dla siebie, dlatego wybierają proste praktyki religijne niezbyt skomplikowanego hinduizmu.

Podobne wypracowania do Hinduizm w Polsce - opracowanie tematu