Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm w Polsce - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hinduizm dotarł do polski stosunkowo późno, bo dopiero w wieku XIX i to głównie przez literaturę romantyzmu. Niektóre źródla podają, że przybył jeszcze później - na początku wieku XX. To głównie dzięki tłumaczeniom książek z obcych języków, w Polsce została udostępniona informacja o tej religii oraz o jej znaczeniu, obrzędach, praktykach, bogach i doktrynie.

Szczególnie religią tą zainteresowany był pisarz i poeta - Antoni Lange. Dzięki niemu w Polsce ukazało się wiele (przetłumaczonych) książek o jodze, mitologii hinduskiej itp. Na początku XX wieku propagowaniem tejże wiary zajęła się Wanda Dynowska zwana Świetlistą Duszą. Większość swojego życia spędziła poza Polską. Mieszkała między innymi w Tybecie i Indiach. Mówiła całemu światu, o tym, jak źle traktowani są Tybetańczycy. Przełożyła na język polski kilka ważniejszych dzieł hinduistycznych, wiele napisała również sama.

Na terenie Polski działa kilkanaście stowarzyszeń o charakterze religijnym, których podstawą jest właśnie wiara hinduistyczna. Do najbardziej popularnego i znanego należy zaliczyć Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (czyli International Society for Krishna Consciousness - ISKCON). Ma ono charakter sekty...

Podobne wypracowania