Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katolicyzm w Polsce i na świecie - opracowanie tematu

Katolicyzm jest bardzo popularną religią na całym świecie, chociaż przede wszystkim w Europie. Jest też coraz więcej wyznawców katolicyzmu. Najwięcej katolików jest w Ameryce Południowej oraz w Ameryce Północnej oraz w Europie. Niemniej jednak jest ona też w mniejszym znaczeniu na kontynencie afrykańskim oraz azjatyckim. W Austrii do kościoła protestanckiego należy ponad sześćdziesiąt procent społeczeństwa. Bardzo negatywnie na tym kościele odbiła się sprawa pedofilii oraz pornografii wśród kleru. Niemniej jednak kościół chrześcijański jest najznaczniejszą wiarą w Austrii od czasów cesarza Józefa II Habsburga.

Również w Chorwacji większa część społeczeństwa to chrześcijanie (prawie dziewięćdziesiąt procent). Chrześcijanie przeważają jednak nie w większych miastach, a na wsiach, gdzie tradycje są żywsze, a ludzie o wiele bardziej pobożni. Z kolei Francja jest państwem dość mocno ateistycznym. Istnieje rozdzielność życia państwowego od życia religijnego. W kościele chrześcijańskim we Francji brak organizacji. Jako państwo Francja nie faworyzuje żadnej religii, dlatego w miejscach publicznych nie umiejscawia się na przykład krzyży.

W Hiszpanii około osiemdziesiąt procent społeczeństwa stanowią katolicy, a historia tej religii w tym państwie jest bardzo długa i krwawa (rekonkwista, wojny domowe, prześladowania i represje). Około dwadzieścia procent społeczeństwa uważa się za ateistów. Niemcy to przede wszystkim kolebka reformacji (która doprowadziła do rozłamu w kościele chrześcijańskim) oraz protestantyzmu. Pomimo to katolicyzm jest tam stosunkowo popularny (około sześćdziesiąt procent społeczeństwa niemieckiego przyznaje się do wyznawania wiary katolickiej).

We Włoszech katolików jest zaledwie trzydzieści pięć procent. Współcześnie krytykuje się konkordat Włoszech z Watykanem. Jeżeli chodzi o Amerykę, wyznawców katolicyzmu jest tam najwięcej spośród wszystkich siedmiu kontynentów. Niemniej jednak wokół kościoła w Ameryce rosną kontrowersje (przede wszystkim na tle pedofilskich zachowań księży). O wiele więcej katolików jest niepraktykujących. Wiąże się to z niechęcią wiernych do instytucji kościoła.

W Ameryce Łacińskiej (przede wszystkim Brazylia, czy Meksyk) religia staje się w wielu przypadkach sposobem na życie. Brazylijczycy i Meksykanie są niezwykle uduchowieni (około osiemdziesiąt procent obydwu społeczeństw to katolicy). Tendencja jest jednak spadkowa. Coraz więcej osób odchodzi od wiary. Największą czcią cieszy się tam Maria - matka Jezusa.

W Azji szczególnie na Filipinach jest wielu katolików. W tym państwie symbole religijne znajdziemy niemal na każdym kroku. Religijność jest tam niemal ostentacyjna (około osiemdziesięciu procent społeczeństwa to katolicy). Najbardziej katolickim krajem w Europie jest natomiast Malta. Drugim w kolejności państwem najbardziej katolickim jest Polska. Również w miejscach publicznych znajdziemy symbole katolicyzmu. Podkreśla się odrębność państwa od kościoła, jednak kościół w Polsce krytykowany jest często za wtrącanie się do polityki (Radio Maryja). 

Chodzenie na cotygodniowe niedzielne msze deklaruje około siedemdziesiąt procent polskiego społeczeństwa. Mniej więcej tyle samo osób praktykuje religię. Katolicyzm pełni ważną rolę w naszym społeczeństwie - był opoką i pociechą szczególnie w szarych czasach PRLu. Szczególny rozkwit katolicyzmu zanotowano po wybraniu na papieża Polaka - kardynała Karola Wojtyłę. Zwróciło to uwagę świata na Polskę. Postawa papieża (pełna wiary katolickiej) przyczyniła się do pokonania komunizmu w całej Europie. Katolicyzm jest silnie związany z historią naszego kraju.

Podobne wypracowania do Katolicyzm w Polsce i na świecie - opracowanie tematu