Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawosławie w Polsce - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Według wielu źródeł historycznych i literackich, Polska po raz pierwszy zetknęła się z religią prawosławia w średniowieczu (w pierwszej jego fazie). Znajdziemy wzmianki o tym w „Żywocie Metodego” lub „Rocznikach Kapituły Krakowskiej”. Związane to było z pojawieniem się na ziemiach polskich misjonarzy z Czech - Cyryla i Metodego. W 1371 roku utworzono pierwszą metropolię - metropolię halicką. Zarówno halicka, jak i powstała potem metropolia kijowska uznawały zwierzchnictwo Konstantynopola, chociaż zwierzchnictwa chciała także Moskwa.

Konflikt pomiędzy Moskwą a Konstantynopolem trwał wiele lat, aby w końcu zostać zażegnanym w roku 1457. Tak powstała metropolia litewska (niezależna od Konstantynopola i Moskwy). Momentem przełomowym dla prawosławia na ziemiach polskich była tak zwana unia brzeska. Była to unia chrześcijaństwa oraz prawosławia, które obawiało się utraty niezależności w wyniku działań moskiewskich. Unia brzeska zaszkodziła jednak w dużej mierze prawosławiu. 

Metropolia przez długi czas nie uznawana była przez patriarchów. W późniejszych czasach dołączyły złe nastroje Polaków w stosunku do tej wiary utożsamianej z Rosjanami oraz Kozakami, którzy w Polsce byli niemile widziani....

Podobne wypracowania