Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Protestantyzm na świecie i w Polsce - opracowanie tematu

Protestantyzm nie jest aż tak popularną religią, jak katolicyzm, czy islam, jednak również zajmuje ważną pozycję wśród najważniejszych religii monoteistycznych całego świata. Występuje niemal na wszystkich kontynentach, choć w niewielu krajach. Najbardziej znany jest w Europie, bo i swoje źródło bierze z europejskiego kraju (Niemcy). Protestantyzm powstał w wieku XVI jako wyraz protestu Marcina Lutra przeciwko postanowieniom soboru oraz sprzedaży odpustów.

Religia protestancka pojawia się w takich krajach, jak: Egipt, Macedonia, Polska, Rosja, Sri Lanka, Dominikana, Japonia, Brazylia, Kolumbia, Bułgaria, Tadżykistan, Tajlandia, Mozambik, Chile, Tuvalu. W Australii szczególnie w państwie Tuvalu jest najwięcej protestantów. Niemal 100 procent społeczeństwa Tuvalu jest protestanckiego wyznania, więc około dziesięciu tysięcy ludzi. Około 2 procent Rosjan z jej azjatyckiej części jest wyznania protestanckiego (to około 2 milionów ludzi). Wśród protestanckich wyznań w Rosji największym powodzeniem cieszą się baptyści, potem zielonoświątkowcy, adwentyści,luteranie, metodyści, Armia Zbawienia oraz menonici. Do lat osiemdziesiątych na terenie Rosji represjonowani wyznawców protestantyzmu. 

Protestantyzm na Ukrainie to zaledwie jeden procent całego społeczeństwa. Podobnie jak w Rosji największym powodzeniem cieszą się tutaj baptyści oraz zielonoświątkowcy, a także adwentyści. Szczególnie popularny protestantyzm jest w Kolumbii. Chrześcijański protestantyzm stopniowo wypierany jest przez ewangelikański protestantyzm. Działają tam baptyści, menonici, zielonoświątkowcy, Kościół nazarejczyka, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego oraz luteranie. Niestety istnieją ograniczenia dla wyznających religię. Władze represjonują protestantów.

Protestantyzm stanowi również pół procent społeczeństwa Japonii. Pomimo niewielkiej liczby wyznawców, jest tam wiele rodzajów protestantyzmu, między innymi: baptyści, zielonoświątkowcy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, metodyści, prezbiterianie, menonici, Armia Zbawienia oraz luteranie. Protestantyzm dotarł do Japonii w drugiej połowie XIX wieku. Gwałtowny rozkwit tejże religii nastąpił po drugiej wojnie światowej. Działa tam Japońskie Towarzystwo Biblijne.

Około trzech procentów społeczeństwa Tajlandii stanowią protestanci. Największą popularnością w Tajlandii cieszy się Kościół Chrystusowy (jest on połączeniem wielu wyznań protestanckich w tym kraju). Kościół Chrystusowy w Tajlandii należy do Światowej Rady Kościołów i Chrześcijańskiej Konferencji Azji. Prowadzi on działalność związaną z szerzeniem pomocy na terenach zagrożonych trzęsieniem ziemi. Obok niego w Tajlandii działają także: baptyści, zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego, Metodyści, Luteranie.

W Polsce protestantyzm wyznaje około 160 tysięcy osób. Na ziemiach polskich jest też wiele rodzajów protestantyzmu. Są to między innymi: luteranie (swój kościół posiadają w Cieszynie), kalwiniści (Kościół Ewangelicko-Reformowany - kościół w Warszawie), Konfederacja Ewangelicznych Kościołów Reformowanych w Polsce, metodyści (Kościół Ewangelicko-Metodyczny (Kościół Świętego Krzyża w Poznaniu), Kościół Armia Zbawienia, baptyści (Kościół Chrześcijan Baptystów, Biblijny Kościół Baptystyczny, Adwentyści, zielonoświątkowcy, Wspólnota kościołów Chrystusowych, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan.

Wśród polskich protestanckich organizacji są Alians Ewangeliczny w Polsce, Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Razem Dla Ewangelii oraz Toruńskie Przymierze Protestanckie. Protestanci nie natrafiają na żadne przeszkody w swobodnym wyznawaniu swojej wiary na terenach Polski.

Podobne wypracowania do Protestantyzm na świecie i w Polsce - opracowanie tematu