Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Teresa z Kalkuty - życiorys, działalność

Matka Teresa przyszła na świat 26. sierpnia 1910 roku w Skopje. Podobno już w wieku dwunastu lat postanowiła powierzyć swe życie Bogu, w wieku osiemnastu lat opuściła dom rodzinny i wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi w Irlandii i została misjonarką. Swoją pierwszą podróż do Indii odbyła na początku 1929 roku, dwa lata później złożyła swe pierwsze śluby zakonne, była nauczycielką, następnie dyrektorką szkoły dla Bengalek. Coraz bardziej zaczęło niepokoić zakonnicę wzrastające ubóstwo w Kalkucie, szczególnie po zakończeniu II wojny światowej.

10 września 1946 roku Matka Teresa doznała objawienia, podczas którego została wezwana do opuszczenia klasztoru i założenia nowego zgromadzenia oddanego pomocy ubogim. Jednak swą pracę z ubogimi zakonnica rozpoczęła dopiero w 1948 roku, kiedy to zmieniła swój habit na bawełniane sari z niebieską obwódką, przyjęła także obywatelstwo indyjskie.

Początek działalności na rzecz biednych był dla Matki Teresy niezwykle trudny, o wszystko musiała prosić lub nawet żebrać. Na szczęście w 1950 roku otrzymała z Watykanu zgodę na prowadzenie zgromadzenia Misjonarek Miłości. Dwa lata później otworzyła pierwszy dom dla umierających, w którym ludzie otrzymywali pomoc medyczną oraz możliwość odejścia z godnością. W niedługi czas potem Matka Teresa zaczęła rozszerzać swą działalność poza Indie. Pierwszy dom pomocy ubogim poza Indiami powstał w Wenezueli w 1965 roku. następnie domy zgromadzenia postały w Rzymie, Tanzanii, Austrii, a w latach siedemdziesiątych w krajach Azji, Afryki i Europy. W latach osiemdziesiątych, kiedy Europa Wschodnia otworzyła się na świat, Matka Teresa zaczęła działać na rzecz krajów komunistycznych.

W 1979 roku Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a całe otrzymane z tego tytułu pieniądze przeznaczyła na walkę z głodem w Indiach. Cały czas podróżowała po świecie. Do ojczyzny powróciła dopiero w 1991 roku i założyła w Tiranie dom Braci Misjonarzy Miłości. Kiedy przebywała z wizytą w Watykanie u Ojca Świętego Jana Pawła II przeżyła zawał serca, kilka lat później drugi zawał, otrzymała rozrusznik serca. Po licznych problemach ze zdrowiem, Matka Teresa odeszła 5. września 1997 roku, a założone przez nią zgromadzenia Misjonarek Miłości liczyły wówczas ponad 5000 sióstr. Za swą działalność na rzecz biednych, chorych, umierających i bezbronnych, Matka Teresa została beatyfikowana 19. października 2003 roku. 

Podobne wypracowania do Matka Teresa z Kalkuty - życiorys, działalność