Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przebaczenie, obowiązek przebaczenia - dlaczego mamy przebaczac innym? Opracowanie tematu

Nie jest łatwo wierzyć, kochać, niełatwo jest także przebaczać. Chociaż podobno obowiązkiem każdego chrześcijanina jest wybaczanie krzywd, które wyrządził nam bliźni. No właśnie, obowiązek. Nie do końca mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem, ponieważ przebaczenie, podobnie jak inne uczucia, mają być szczere, prawdziwe, powinny płynąć z głębi serca i odzwierciedlać faktyczny stan duszy. Nie może wypływać z niegodziwych i nieszczerych pobudek, takich jak uspokojenie swojego sumienia.

Jeżeli już uświadomimy sobie, jak wybaczać, zdamy sobie sprawę, jak ważne może się to okazać, jak wiele niesie ze sobą korzyści. Oprócz rzeczy oczywistej, jaką jest życie wieczne u boku Pana, osoba wybaczająca zyskuje także poczucie, że dokonała rzeczy dobrej, szlachetnej i wymagającej odwagi, wielkiego serca oraz wiary. Bez wiary nie bylibyśmy w stanie dokonać aktu przebaczenia, to ona bowiem pomaga nam zrozumieć niegodziwe zachowania drugiego człowieka oraz skłania nas do zastanowienia się chociaż nad elementem, jakim jest przebaczenie. Poza tym czyni nas lepszymi ludźmi, czy to mężami, żonami i oczywiście chrześcijanami.

Ponadto nie ma osoby, która byłaby bez grzechu. Każdy więc prędzej czy później znajdzie się w sytuacji, w której będzie potrzebował czyjegoś wybaczenia.. Dlaczego więc tak trudno nam wybaczyć? Dlaczego nie raz trwamy bardzo długo w gniewie, zacietrzewieniu i nienawiści? Czasami wystarczy słowo przepraszam, by wszystko wróciło do normy. Jest to jednak trudny gest, którego uczymy się przez całe życie.

Podobne wypracowania do Przebaczenie, obowiązek przebaczenia - dlaczego mamy przebaczac innym? Opracowanie tematu