Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Paweł VI - Paweł VI - życiorys, pontyfikat

Papież Paweł VI (Giovanni Battista Montini) urodził się 26 września 1897 roku w Concesio. To niewielkie miasteczko obok Brescii.

Jego rodzicami byli Giuditta Alghisi i Giorgio Montini, natomiast straszy brat, Ludovico Montini, zajmował się działalnością polityczną. Jako dziecko, Giovanni był niezwykle uzdolniony, miał zamiłowanie do nauki i lubił poświęcać jej czas. Został zapisany przez rodziców do Collegio Cesare Artici, szkoły o wysokim poziome nauczania. Niestety przyszły papież był młodzieńcem o słabym zdrowi, dlatego w roku 1913 musiał na jakiś czas przerwać naukę. Kiedy jednak jego stan się poprawił, chłopiec powrócił do szkoły. Następnie uczęszczał do gimnazjum Arnoldo di Brescia, gdzie w roku 1916 zdał pomyślnie maturę. Już wtedy marzył o wstąpieniu w szeregi braci zakonnych. Dlatego też wybrał po zdaniu matury naukę w seminarium w Brescii.

Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1920 roku. Giovanni miał też inne zainteresowania, dlatego studiował filozofię, prawo kanoniczne, literaturę oraz dyplomację. Już w czasie studiów pracował jako duszpasterz w Rzymie, zajmował się również dyplomacją Watykanu. W roku 1925 otrzymał tytuł prywatnego szambelana papieskiego, następnie został Substytutem w Sekretariacie Stanu (1937). W roku 1954 wyznaczona go na arcybiskupa Mediolanu. Zaś cztery lata później otrzymał tytuł prezbitera.

21 czerwca 1963 roku został wybrany nowym papieżem, po śmierci Jana XXIII. Jako nowy przywódca duchowy Kościoła rzymsko-katolickiego Paweł VI zajął się przede wszystkim kontynuacją reformacji Kościoła. Zwołał Synod Biskupów (1965), podczas którego rozważano kwestie rodziny, reformy prawa kanonicznego, katechizacji dzieci i młodzieży. W roku 1966 papież zadecydował, iż likwiduje się Indeks Ksiąg Zakazanych. Było to wydarzenie przełomowe, ponieważ lista ta istniała przez ponad 400 lat. Nowy papież chciał sprostać religijnym wyzwaniom współczesnego świata, dlatego starał się powołać nowe instytucje, które spełniałyby takie zadania. Powstała zatem, między innymi, Papieska Komisja ds. Środków Społecznego Przekazu. Paweł VI był też papieżem, który jako pierwszy od wielu stuleci wyruszał w podróże zagraniczne. W celach szerzenia wiary i łączenia się chrześcijan odwiedził między innymi: Indie, Izrael, Turcję, Kolumbię czy też państwa Afryki. Spotkał się również z prawosławnym patriarchą Konstantynopola (1965). Skutkiem tego spotkania było odwołanie wzajemnych klątw.

Papież Paweł IV zmarł 6 sierpnia 1978 roku. Przyczyną był ostry zawał serca. Proces beatyfikacyjny rozpoczęty przez Jana Pawła II w roku 1993 został jednak wstrzymany z powodu braku dowodów potrzebnych do uzyskania tytułu błogosławionego.

Podobne wypracowania do Papież Paweł VI - Paweł VI - życiorys, pontyfikat