Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czystość przedmałżeńska - definicja, cel, znaczenie

Pod pojęciem czystości przedmałżeńskiej rozumiemy zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przed przystąpieniem w związek małżeński, co dowodzi ogromnego szacunku względem drugiej osoby. Czystość przedmałżeńska zakłada swoistą przestrzeń, dystans pomiędzy osobami, tylko jeżeli chodzi o kontakt cielesny oczywiście.

Ponieważ prawdziwa miłość polega na odpowiedzialności i szacunku dla drugiej osoby. Nie można jej więc ranić, wymagając od niej poświęcenia swego ciała. Znaczenie czystości przedmałżeńskiej dla chrześcijanina jest ogromne. Świadczy bowiem o szacunku danej osoby do głoszonych przez Jezusa nauk, o szacunku do samego siebie oraz osoby, z którą pragnie się spędzić życie. Ofiarowujemy jej przecież najcenniejszy dar, czyli siebie, własne ciało, intymność. Pozwalamy jej wejrzeć w naszą duszę poprzez udostępnienie ciała, oczywiście ma to sens, kiedy oddajemy się tylko jednej osobie.

Zachowanie czystości przed zawarciem aktu małżeństwa uczy człowieka odpowiedzialności, cierpliwości, ofiarności, samozaparcia, wierności zasadom. Ponadto osoba wierząca staje się bardziej atrakcyjna dla partnera, kiedy ten wie, że może jej zaufać, że jest szczera, prawdziwa, wierna. Skoro przecież potrafi dochować wierności przykazaniu Bożemu, dochowa także wierności partnerowi. Zaufanie jest fundamentem każdego związku, jeżeli go zabraknie, albo, co gorsza, nigdy go nie było, związek nie ma szans na przetrwanie.

Zachowanie czystości może także stanowić dla chrześcijanina próbę, której pozytywne przejście pozwoli odkryć nieznane wcześniej prawdy o sobie i swoim partnerze.

Podobne wypracowania do Czystość przedmałżeńska - definicja, cel, znaczenie