Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Filip (Apostoł) - życiorys, patronat

Święty Filip był jednym z dwunastu apostołów. Znał Pana, pobierał od niego nauki i uczestniczył w Jego ziemskim życiu. Był bratem świętego Piotra i Andrzeja.

Filip żył w I wieku naszej ery. Pochodził z miasta Betsaida. O jego życiu wiadomo naprawdę niewiele. Prawdopodobnie był żonaty i urodziło mu się kilka córek. Uznaje się, iż Filip był uczniem Jana Chrzciciela i to właśnie od niego uzyskiwał wiedzę duchową oraz religijną. Był również bezpośrednio związany z Jezusem Chrystusem – jak zostało to już wspomniane, zaliczał się w poczet dwunastu apostołów. Mężczyzna wspominany jest w Piśmie świętym jako piąty z uczniów Jezusa (Ewangelia św. Jana).

O losach Filipa apostoła dowiadujemy się niemal wyłącznie z Pisma Świętego, jednak są to informacje drobne, niewystarczające, by opowiedzieć o życiu i losach mężczyzny. Wiadomo natomiast, że już jako młody chłopak Filip wiedział, iż Jezus jest dawno wyczekiwanym przez ludzi Mesjaszem. Kiedy któregoś dnia spotkał wędrującego Pana, nie zawahał się wyruszyć z Nim i gotowy był poświęcić dla Niego swoje życie. Filip poddawany był prze Boga próbom, ponieważ nie potrafił się wnieść ponad rzeczy ziemskie i uwierzyć w abstrakcję.

Podczas rozdawania ludziom chleba, Jezus nakazał apostołowi zająć się nakarmieniem głodnych. Filip zwątpił w swoje możliwości, kiedy zobaczył zaledwie kilka bochenków chleba. Zadanie to miało wskazać mężczyźnie odpowiednią drogę – drogę wiary w moc Boga.

Filip Apostoł posiadał niezwykle ważną i cenną umiejętność. Został on bowiem zobligowany do przekazywania ludziom darów Ducha Świętego. Posiadanie takiej możliwości oznaczało, iż Jezus obdarzył Filipa ogromnym zaufaniem. Wiedział, iż Jego uczeń nie zmarnuje tak ważnego wyróżnienia i zobowiązania i po kres swojego życia będzie służył ludziom. Po śmierci Jezusa Chrystusa Filip udowodnił swoją głęboką pobożność. Wędrował bowiem po całej Azji Mniejszej i głosił Słowo Boże. Napotkanym ludziom opowiadał o Jezusie Chrystusie,  przekazywał Jego naukę i nauczał podstaw wiary.

Niestety był to dla chrześcijan bardzo trudny czas, ponieważ nieustannie doświadczali oni prześladowań. Źródła historyczne podają, iż Filip Apostoł zginął śmiercią męczeńską około roku 80 naszej ery. Prawdopodobnie został powieszony na słupie lub też ukamienowany. Istnieje jeszcze jedno źródło, które podaje, iż Filip – na wzór Jezusa – został ukrzyżowany.

Podobne wypracowania do Św. Filip (Apostoł) - życiorys, patronat