Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Satanizm - co to jest satanizm? Definicja, opis, historia

Satanizm już samą swoją nazwą wzbudza postrach i trwogę. Jest to kult Szatana przejawiający się w czczeniu go jako swojego stworzyciela i pana. Satanizm ma charakter sekciarski, niemniej jednak bardzo szybko zyskuje sobie gorących zwolenników na całym świecie. 

Podobnie jak religia boska, tak i „religia szatańska” swoimi korzeniami sięga jeszcze czasów biblijnych. Pewnym rodzaju zaawansowaniem w tej sferze stał się okres średniowiecza. Był to czas wojen, chorób, zaraz, a także krucjat przeciwko ludom „niewiernym”. Satanizm powstawał jakby w opozycji do rodzącego się na nowo chrześcijaństwa.

Szczególnym rozwinięciem kultu szatana stały się praktyki czarodziejskie czarownic. Miały one prowadzić czarne msze, tańczyć nago wokół utworzonych przez siebie ognisk, pić krew kogutów, zabijać koguty i czarne koty na cześć i chwałę szatana. Najbardziej znanym jest proces czarownic z Salem, które to miały przyzywać mocy szatana dla własnych, egoistycznych korzyści. 

Współcześnie najbardziej znanym ruchem szatańskim jest Kościół Szatana założony przez Aleistera Crowleya, a potem przez Antona Szandora La Veya. Cechą charakterystyczną tego typu ruchów i sekt jest całkowite zaprzeczenie przykazań bożych w każdej ich formie. Znana jest parafraza błogosławieństw bożych: „Błogosławieni silni; albowiem oni posiądą ziemię. Biada słabym; albowiem odziedziczą jarzmo; Błogosławione żelazne ramiona; albowiem słabi przed nimi uciekną. Biada tym, który czczą Boga; albowiem zostaną ogołoceni”. Szatan, wyzwolenie, całkowity liberalizm i wyniszczenie moralne ma być odpowiedzią na wezwanie Szatana.

Są różne rodzaje satanizmu. Do pierwszego należy zaliczyć głównie osoby zajmujące się łagodnymi formami ezoteryki. Będą to osoby wróżące z tarota, ręki, magicznych kuli, zajmujące się horoskopami, czytaniem w gwiazdach, studiowaniem numerologii, bawieniem się w magię, wróżbiarstwo. Do drugiej grupy satanistycznej zaliczymy osoby słuchające heavy metalu, używające narkotyków. Niektóre z nich sięgały do lektury najważniejszych pism satanistycznych.

Następną grupą są ci, którzy na własną rękę tworzą grupy satanistyczne o małym zasięgu. W towarzystwie kilku osób prowadzone są obrzędy ku czci Lucyfera. Najczęściej nie mają one charakteru typowo satanistycznego, ale związane są z orgiami seksualnymi i spożywaniem narkotyków. Kolejną grupą jest już grupa o bardziej zdecydowanych poglądach oraz zamierzeniach. Grupy te celebrują czarne msze, modlą się do szatana o pomoc w każdej kwestii, werbują nowych członków. Grupa taka ma charakter bardziej elitarny - nie wszyscy mogą się tam dostać. Ich poglądy rozpropagowane są przez środki masowego przekazu (Internet, prasa).

Ostatnia grupa charakteryzuje się już skrajnym okrucieństwem i wyrafinowanymi sposobami oddawania czci szatanowi. Do tych grup prawie nie można się dostać. Mają one charakter generacyjny. Dochodzi tam do wielu nadużyć związanych także z wykorzystywaniem dzieci (w tym seksualnie). Są też informacje świadczące o krwawym składaniu ofiar nie tylko ze zwierząt, a nawet z ludzi. 

Sataniści są popularni ze względu na to, że niczego nie zakazują. Z ich praktykami związane są często samobójstwa, opętania, wywoływanie duchów, wandalizm Kościołów oraz cmentarzy, profanowanie miejsc sakralnych, zawieranie cyrografów z Szatanem, wypieranie się Boga.

Satanizm, pomimo swojej obrzydliwości, wciąż jest popularnym sposobem na „odreagowanie”.

Podobne wypracowania do Satanizm - co to jest satanizm? Definicja, opis, historia