Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego - po co Kościołowi święci? Kto może zostać świętym?

Święci i błogosławieni w Kościele katolickim pojawiali się już na samym początku katolicyzmu. Były to osoby, które kościół chciał w pewien sposób wynagrodzić za ich chrześcijańskie zachowanie i postawę. Byli to ludzie godnie reprezentujący i sławiący imię wiary. Świętym może zostać każdy, wystarczy tego chcieć i umieć poczynić w tym kierunku kroki.

Do najbardziej znanych świętych w Kościele katolickim zaliczymy między innymi: świętego Brata Alberta, św. Faustynę Kowalską, św. Jadwigę Śląską, św. Kazimierza Jagiellończyka, św. Kingę, św. Stanisława Kostkę, św. Wojciecha (pierwszy święty pochodzący z Polski), Stanisława ze Szczepanowa. Wśród błogosławionych znajdują się: błogosławiony Wincenty Kadłubek, błogosławiony Stanisław Kubista, błogosławiona Katarzyna Celestyna Faron, błogosławiony Karol Wojtyła (beatyfikowany 1 maja 2011 roku, na ołtarz wyniesiony przez swojego następcę - papieża Benedykta XVI), błogosławiony Bartłomiej Osypiuk.

Kim jest błogosławiony opowiem na przykładzie papieża Jana Pawła II. Był to człowiek cnotliwy, wielkiego i dobrego serca oraz niezłomnej wierze w Boga. Za życia świadczył swoim czynami o istnieniu Stwórcy. Zachwycał wszystkim szczerością, zdecydowaniem, a jednocześnie sympatią. Swoimi słowami, głosząc nauki Jezusa Chrystusa, porywał tłumy - zarówno starszych, jak i młodzież. Udowodniono, że jego osoba wielokrotnie przyczyniła się do cudownych ozdrowień oraz cudów na całym świecie. Niemal natychmiast po jego śmierci, jego następca - papież Benedykt XVI zarządził przyśpieszenie procesu beatyfikacji Jana Pawła II. 

Poprzez wyniesienie papieża na ołtarze, uzyskał on status błogosławionego. Kiedy kościół katolicki decyduje się na beatyfikację zmarłej osoby, która swoje życie poświęciła wypełnianiu posługi bożej, wtedy można zacząć się do niej modlić i jej postać otaczać kultem. Świętą osobą jest natomiast zmarły, który przeszedł już etap beatyfikacji i może być w następnej kolejności kanonizowany. W przypadku kanonizowaniu, podobnie jak przy beatyfikacji, potrzebne są świadectwa cudów, które zdarzyły się przy pomocy kanonizowanego. 

Kościołowi święci i błogosławieni są niezwykle potrzebni. Są to bowiem ludzie, którzy kiedyś żyli na tym świecie. Urodzili się, wychowywali w różnych warunkach, w różnych częściach świata. Byli podobni do nas. Istnieli naprawdę, co nie zmienia faktu, że byli prawdziwymi ludźmi ze swoimi słabościami, wadami. Pomimo to starali się podążać drogą dobra, prawdy i wiary. Kościół stawia wiernym błogosławionych i świętych za wzór. Pokazuje przy tym, że świętym, bądź błogosławionym może zostać każdy - nawet ten najmłodszy (najmłodszą świętą była święta Krystyna - została zamordowana w wieku dziesięciu lat).

Kościół stawia nam świętych za wzór godny do naśladowania. Nie ma osób idealnych i święci też nie byli idealni (św. Gabriel Possenti CP uprawiał hazard i lubił alkohol, wielebny Mateusz Talbot był alkoholikiem). Tym bardziej szary człowiek ma świadomość, że świętość jest osiągalna, że można ją zdobyć, nawracając się, żyjąc w zgodzie z prawami boskimi i własnym sumieniem.

Jak mówił Jan Paweł II „Święci i błogosławieni to chrześcijanie w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Chrześcijanami nazywamy się my wszyscy, którzy jesteśmy ochrzczeni i wierzymy w Chrystusa Pana”. Świętą i błogosławioną osobą jest więc ktoś, kto całym sobą i całym swoim życiem reprezentuje piękno, dobro, zbawienny wpływ i siłę wiary chrześcijańskiej. 

Podobne wypracowania do Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego - po co Kościołowi święci? Kto może zostać świętym?