Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cisza w życiu człowieka - rola ciszy i milczenia w życiu człowieka. Wypracowanie

We współczesnym świecie cisza i milczenie stają się wartościami niezwykle cennymi i niestety rzadko dostępnymi. Rozwój cywilizacyjny, postęp, budowanie nowych miast, autostrad, przebudowywanie całego świata sprawia, że tak naprawdę nie ma ani jednego spokojnego miejsca. Chociaż bywają i takie, których nie dotknęła ingerencja człowieka - i takich miejsc jest coraz mniej.

Dla mieszkających w mieście odnalezienie ciszy jest praktycznie niemożliwe. Dookoła słychać hałas przejeżdżających samochodów, tramwajów, ambulansów, krzyki ludzi - wielkomiejski gwar. Sprawa ma się inaczej na wsi, gdzie spokój i ciszę odnaleźć łatwo, ale i na nią nie ma tam czasu. Człowiek w swoim biegu za pracą, karierą, pieniędzmi, rozrywkami nie potrafi się zatrzymać i dostrzec uroku tak brakującej nam ciszy, czy milczenia. Myślę, że są to dwie wartości, które są niezwykle potrzebne każdemu człowiekowi, a nie każdy może sobie na to pozwolić.

Cisza oraz milczenie są sposobnością do odkrywanie samego siebie. W religii buddyjskiej cisza sprzyja skupieniu potrzebnemu w czasie medytacji. Medytacja z kolei prowadzi do wyzwolenia, czyli stanu nirwany. Cisza i milczenie mogą prowadzić do oczyszczenia samego siebie z brudów dnia codziennego, z hałasu, gwaru, krzyku i zgiełku. Cisza pomaga również odpocząć.

Znane są skutki medytacji, bo oprócz tego, że w ciszy można odkryć wiele prawd, sama w sobie poprawia równowagę psychiczną, a przez to też fizyczną człowieka. Dzięki temu czuje się on bardziej rozluźniony, rozładowany z napięć, które tworzą się wokół niego. Dostrzega też piękno ciszy i milczenia. W hinduizmie istnieje natomiast system ćwiczeń zwanych jogą. Ćwiczenia te pomagają w osiągnięciu wewnętrznej harmonii i tak potrzebnej ciszy. Według myśli hinduistycznej - jeżeli zapanujemy nad ciałem, zapanujemy również nad duchem, a harmonia jak zapanuje w nas samych będzie odbiciem ciszy i milczenia jako naszej osobistej równowagi.

Cisza i milczenie ważne jest dla każdego człowieka z samej potrzeby odetchnięcia. Niemożność choć przez chwilę przebywania w samotności doprowadza do napięć psychicznych, co może prowadzić do depresji i izolacji od otoczenia. Milczenie jest już znacznie czymś głębszym od ciszy. Milczenie jest już próbą wpatrzenia się w samego siebie oraz próbą zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Milczenie jest głębokim przeżywaniem ciszy.

Są to dwie wartości, które z braku wolnego czasu wydają się wprost luksusem. Cisza jest niezwykle ważna w procesie wychowywania dzieci. Nawet dziecku potrzebna jest chwila zatrzymania się. Cisza i milczenie ćwiczą we wrażliwości. Mogą być także sygnałem ostrzegawczym. Milczenie i cisza wzywają do refleksji. Są również momentem, w którym rozmyślamy nad problemami, próbujemy je na swój sposób rozwiązać. Cisza ma znamiona boskie, w ciszy został stworzony świat:

„Gdy głęboka cisza zalegała wszystko,

a noc w swoim biegu dosięgła połowy,

wszechmocne Twe Słowo z nieba, 

z królewskiej stolicy,

runęło pośrodku zatraconej ziemi”.

Cisza i milczenie są potrzebne w życiu każdego człowieka. Jest to moment zastanowienia się nad życiem i jego biegiem. Bez tych momentów byłoby ciężko zrozumieć otaczający nas świat. Służą one refleksji, zatrzymaniu się w miejscu, przypomnieniu sobie, gdzie znajdziemy sens naszego życia.

TAGI: esej modlitwa

Podobne wypracowania do Cisza w życiu człowieka - rola ciszy i milczenia w życiu człowieka. Wypracowanie