Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Islam - kobiety w islamie. Znaczenie, rola, zadania - opracowanie

Islam jest religią bezwzględnego posłuszeństwa wobec boga - Allaha. Od początku wiadomym było, że mężczyźni będą pełnili tutaj ważniejszą rolę. Już sam Koran utwierdza nas w przekonaniu, iż kobieta, choć to twór boski, podobnie jak mężczyzna, jest od niego jednak gorsza. Chociaż w niektórych państwach, jak w Turcji, nastąpiło oddzielenie religii od państwowości, prawa religijne nadal są w krajach islamskich równie ważne, co prawa świeckie.

W Koranie znajdziemy wiele kontrowersyjnych zapisów dotyczących roli kobiety w małżeństwie, czy w społeczeństwie w ogóle. Kobieta muzułmanka zawsze będzie miała mniej praw od mężczyzny muzułmana. Tak głosił i Mahomet i według Mahometa sam Allah. Wedle religii kobiet nie powinno się krzywdzić w żaden sposób, bo jest to człowiek, a człowek jest stworzeniem, które umiłował Bóg. Pomimo to w Koranie znajdziemy przepisy mówiące o tym, że jeżeli kobieta grzeszy nieposłusznością, wtedy jej mąż może użyć przemocy, aby ją „ukierunkować”.

Z równie kontrowersyjnych zapisów znajdziemy zapis mówiący o tym, że mężczyzna może wykorzystywać seksualnie kobietę, kiedy mu się tylko żywnie podoba. Poza tym mężczyzna może mieć kilka żon (dopuszczalna jest bigamia), a kobieta tylko jednego męża. W skrajnych przypadkach zdrady żon karane są ukamienowaniem lub śmiercią. Szczególnie w krajach arabskich, wciąż kobiety nie mają prawa wyborczego (Iran) i wciąż nie mogą zajmować wysokich, publicznych stanowisk. Niepodzielnie panuje patriarchat. W niektórych państwach kobiety muszą obowiązkowo chodzić ubrane w ubrania zasłaniające całe ciało - łącznie z twarzą.

Muzułmanka nie może wyjść za mąż za wyznawcę innej wiary. Do jej praw i obowiązków należą głównie wychowywanie dzieci oraz przekazywanie im wiadomości o religii islamskiej. I na tym polu mężczyzna nie ma za dużo do powiedzenia. Kobieta zajmuje się domem i dziećmi, dba o to, aby nie zabrakło im niczego. To na mężczyznę spada obowiązek zarabiania na rodzinę. Jeżeli chodzi o politykę, kobieta nie pełni tutaj żadnych znaczących funkcji, nie przysługują jej żadne stanowiska kierownicze itd. Kobieta nie może również przebywać sama z innym mężczyzną, który nie jest jej rodziną, chyba że w towarzystwie przyzwoitki (uważa się to za niestosowne).

Przed ślubem kobieta powinna być wyposażona w odpowiedni posag. Ponadto nie może spodziewać się wtedy dziecka. Wszystkie decyzje musi podejmować wspólnie z mężem. Pomimo tych wszystkich zastrzeżeń sytuacja kobiet w islamie poprawia się. Mają one możliwość kształcenia się, studiowania (nawet za granicą), rozwijania swoich zainteresowań (o ile nie godzą one w prawo Szariatu lub Koranu), spotykania się z przyjaciółmi, podróżowania.

Islam został tworzony przez mężczyznę (Mahometa) i nie sposób nie zauważyć, że zależało mu przede wszystkim na interesie mężczyzn, a nie kobiet. Islam usystematyzował to, co wiedziano już wcześniej w świecie arabskim. Kobiety mogą być niezależne i mogą decydować o samych sobie tak długo, jak nie zwiąże je małżeństwo, bo wtedy spod opieki ojca przechodzą pod opiekę męża. Głównymi rolami kobiety w społeczeństwach islamskich jest dbanie o ognisko domowe i na tym polu mogą się wyróżnić szczególnie (w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy według Koranu nie powinni się w takie sprawy mieszać).

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna muzułmanin, mają swoje obowiązki i prawa. Rola kobiety w społeczeństwie jest znacznie mniejsza, chociaż nie mniej znaczna, niż każdego mężczyzny. Przepisy prawne gwarantują równouprawnienie, jednak jest ono różnorako interpretowane.

Podobne wypracowania do Islam - kobiety w islamie. Znaczenie, rola, zadania - opracowanie