Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Godność człowieka - czym jest godność człowieka? Opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

warunkach.

Dzięki godności możliwe jest wprowadzanie w życie systemu i hierarchii wartości ustalonych odgórnie na przykład przez Kościół. Bóg dał nam wolną wolę, dlatego za nasze decyzje musimy płacić konsekwencjami i dlatego mówimy o godności. Złe postępowanie nie mieści się w ramach definicji „godność”. To z kolei ma związek z wyrzutami sumienia, które bronią nas przed popełnianiem przestępstw, uleganiu samowoli i liberalizacji. Godność człowieka często rozumiana jest przez jego wolność (prawną, fizyczną, umysłową, polityczną). 

Warunkiem zaistnienia godności jest właśnie wolność i niezależność (pod każdym względem). We współczesnym świecie bardzo często dochodzi do łamania godności człowieka. Wojny, ogólny brak humanizmu i niesionego humanitaryzmu, łamanie praw obywatela w społeczeństwie, przemoc, kataklizmy, skrajna bieda, ubóstwo i choroby - wszystko to składa się na naruszenie podstawowych zasad, jakie zagwarantował człowiekowi Bóg.

Religie (w szczególności katolicki i islamski) kładą nacisk na poczucie godności. We współczesnym świecie nie jest łatwo zachować własną godność, dlatego jest ona rozumiana jako jedna z najświętszych cech, jaką może posiadać człowiek....

Podobne wypracowania