Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Godność człowieka - czym jest godność człowieka? Opracowanie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

człowiek. Gdzieniegdzie mylona jest z pojęciem osobistego poczucia wartości. Godność nazwać można także prawem moralnym zawartym w każdym z nas. Jak mówił Kant, w każdym człowieku znajduje się prawo moralne.

Godność nie powinna być naruszana w żaden sposób. Trzeba jej pomagać trwać w istocie ludzkiej, bo jest ona w perspektywie religijnej żywym odbiciem Boga na ziemi. Pojęcie te bywa mylone z poczuciem dumy i jej urażeniem. Duma bywa zgubna, natomiast godność tkwiąca w każdym powinna być szanowana i pielęgnowana. Objawia się ona w relacjach z drugim człowiekiem. Nie może być mowy o godności, kiedy łamane są podstawowe prawa obywatela (kiedy zakazuje mu się chodzić do Kościoła, wyznawać poglądy inne od wyznaczonych).

Godność bywa także utożsamiana z ograniczeniami ludzkimi w sensie typowo praktycznym. Jest ona łamana wtedy, kiedy odmawia się głodnemu jedzenia, pragnącemu wody, biednemu jałmużny. Obecnie w wielu krajach Konstytucja, czy w ogóle demokracja gwarantuje każdemu obywatelowi godność, jednak są takie kraje, które nie wiedzą, co to słowo znaczy.

Podobne wypracowania