Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eschatologia - co to jest eschatologia? Eschatologia chrześcijańska - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eschatologia z języka greckiego oznacza dokładnie „ostatnia nauka”. Termin odnosi się do tak zwanych rzeczy ostatecznych. Jest to zjawisko występujące w różnych religiach na całym świecie i dotyczy zagadnień związanych z Sądem Ostatecznym, końcem świata, zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, niebem i piekłem, Apokalipsą (w przypadku chrześcijaństwa). Eschatologia szybko przedostała się z religii do literatury, malarstwa, muzyki, architektury i szeroko pojętej kultury. Dlatego też mamy okazję podziwiać obrazy przedstawiające upadek ludzkości i triumf Boga nad śmiercią w dniu Sądu Ostatecznego, czy wizje Apokalipsy.

Eschatologia opowiada także o skomplikowanych relacjach człowieka z Bogiem. Powraca ona do źródła, jakim jest Biblia. Daje nam też nadzieję na zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad końcem wszystkiego. Centralnym punktem eschatologii chrześcijańskiej jest właśnie Jego postać. Po raz pierwszy słowo „eschatologia” użyte zostało na początku XVII wieku, kiedy to Abraham Calov - luterański teolog, napisał i zatytułował swoje dzieło „Eschatologia sacra”. W dziele tym znajdowały się przemyślenia na tematy dotyczące końca i upadku ludzkości oraz końca świata.

Skąd wzięły się przypuszczenia eschatologiczne? Ich źródłem...

Podobne wypracowania