Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czyściec - co to jest czyściec (dla chrześcijan)? Czyściec w Biblii - opracowanie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem”.

Wizja czyśćca powstała najprawdopodobniej dlatego, że trudno jest sobie wyobrazić tak skrajny podział jak na niebo i piekło. Ludzie nie do końca źli, ale i nie do końca dobrzy, nie mieliby oglądać Boga z powodu swoich przewin (w tym też tych niewybaczonych). Ale nie są to też ludzie zasługujący z tego powodu na wieczne męki w piekle oraz potępienie. Czyściec miałby pełnić funkcję swego rodzaju „ dydaktycznej przechowalni” dla duszy. Tam miałaby się ona uczyć, jak pozbyć się tego, co złe. Jednocześnie jest to miejsce, a może i stan (jak miał to powiedzieć sam Bóg) „sprawiedliwości”, a więc kary wymierzanej za grzechy i złe postępki uczynione jeszcze za życia. Dusza człowieka ma zdobywać doświadczenie boskiej sprawiedliwości.

Podobne wypracowania