Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: szintoizm - co to jest szintoizm? Założyciel, święta, obrzędy, zasady

Szintoizm jest religią narodową w Japonii. Jej cechą charakterystyczną jest politeizm. Z ziem japońskich wyparła wcześniejszy manaizm. Na samym początku istniała wiara w trzech bogów, jednak z czasem robiło się ich coraz więcej, aż ich grono urosło do licznego panteonu. Najważniejsi spośród nich to para Izanagi (Mąż Który Wabi) oraz Izanami (Niewiasta Która Wabi). 

Powstali oni sami z siebie podobnie jak reszta bóstw, ale to oni dali początek tym następnym bóstwom, a także całemu światu. Tak powstał Amaterasu i Susano. Według legend potomkiem Amaterasu (jej wnukiem) miał być zesłany na ziemię Ninigi. W I. w. p.n.e. zstąpił na ziemię i podbił ziemie japońskie. Jego wnuk - Kamuyamato dokończył jego dzieła i mianował się cesarzem. Jest on władcą na wpół legendarnym, a same państwo i cesarzowie odtąd uważani są przedmioty natury boskiej. 

Bóstwa shintoizmu dzielą się na dwie podstawowe grupy: amatsukami oraz kunitsukami, czyli bóstwa niebiańskie i bóstwa ziemskie. Mają one ze swoich siedzib sterować życiem i przeznaczeniem każdego człowieka. Ich moc jest niewyobrażalna, potrafi zniszczyć wszystko i wszystkich. Do najpopularniejszych bóstw należą: Amaterasu (personifikacja Słońca), Susano (wiatr, burza, morze), Okuninushi (opiekun małżeństw oraz rolnictwa), Amenouzume (tancerze, czasami znana jest również pod imieniem Okame), Ikazuchi (włada piorunami, zsyła choroby, chroni uprawne pola ryżu), Inari (opiekuje się prostytutkami, rolnictwem, uprawami ryżu, kupcami, przemysłowcami), Dosojin (nieduża grupa bóstw rodziców zastępczych).

Według niektórych danych panteon tych bóstw liczy około ośmiu miliona bogów, jednak nie wszyscy są dokładnie znani i nie wiadomo, za co odpowiadają. Niektóre z bóstw w ogóle nie są znane w niektórych regionach Japonii. O wielu z nich już dawno zapomniano. Śladem istnienia bogów jest istnienie ludzi (Japończyków). Mają oni pochodzić od bogów. Człowiek został zesłany na ziemię, bo ma misję bożą do spełnienia. Kult shintoizmu jest niezwykle popularny w Japonii (wyznaje go około 70% japońskiego społeczeństwa. W Japonii istnieje wiele charakterystycznych świątyń, a których celebruje się różnego rodzaju obrzędy ku czci bogów.

Z okazji różnych wydarzeń świątecznych na cześć różnych bogów w całej Japonii odbywają się pompatyczne, kolorowe festiwale, pełne fajerwerków, parad, pochodów, girlandów. Tańczy się wtedy starożytny taniec kagura, sprzedaj amulety, organizuje regionalne igrzyska sportowe, konkursy, zabawy, potańcówki i festyny. Jednym z rodzajów modlitw jest potrząśnięcie metalową grzechotką, złożenie pokłonu i odmówieniu krótkiej modlitwy ułożonej z własnych słów. Obecnie nie składa się ofiar z ludzi, a są podstawy do tego, żeby wierzyć, że kiedyś tak właśnie było. Świątynie odwiedza się niezbyt często, w razie wielkich wydarzeń w naszym życiu (typu zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka).

Najważniejszymi świątyniami shintoizmu są: Kitano Temmngu w Kioto, Temman-tenjin (Bóg Niebieski Wypełniający Niebo), Kasuga-Taischa (Wielka Świątynia Kasuga), G’ion, Yasakajinja w Kioto. Świątyniami opiekują się kannushi - kapłani. Uczą się oni w specjalnie do tego przygotowanych szkołach. Ich szkolenie ma cztery poziomy. Istnieją również kapłanki zwane miko. Ich zadaniem jest najczęściej śpiewanie i tańczenie z okazji różnych świątecznych festiwali.

Shinto jest religią narodową, dlatego na jej temat uczą się dzieci w szkołach. Głównym przesłaniem tejże religii jest wiara w to, że Japończycy pochodzą od bogów i są ich narzędziami w dziele stwórczym na ziemi. Jest to jedna z niewielu religii politeistycznych w dzisiejszych czasach.

Podobne wypracowania do Religia: szintoizm - co to jest szintoizm? Założyciel, święta, obrzędy, zasady