Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: szintoizm - co to jest szintoizm? Założyciel, święta, obrzędy, zasady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szintoizm jest religią narodową w Japonii. Jej cechą charakterystyczną jest politeizm. Z ziem japońskich wyparła wcześniejszy manaizm. Na samym początku istniała wiara w trzech bogów, jednak z czasem robiło się ich coraz więcej, aż ich grono urosło do licznego panteonu. Najważniejsi spośród nich to para Izanagi (Mąż Który Wabi) oraz Izanami (Niewiasta Która Wabi). 

Powstali oni sami z siebie podobnie jak reszta bóstw, ale to oni dali początek tym następnym bóstwom, a także całemu światu. Tak powstał Amaterasu i Susano. Według legend potomkiem Amaterasu (jej wnukiem) miał być zesłany na ziemię Ninigi. W I. w. p.n.e. zstąpił na ziemię i podbił ziemie japońskie. Jego wnuk - Kamuyamato dokończył jego dzieła i mianował się cesarzem. Jest on władcą na wpół legendarnym, a same państwo i cesarzowie odtąd uważani są przedmioty natury boskiej. 

Bóstwa shintoizmu dzielą się na dwie podstawowe grupy: amatsukami oraz kunitsukami, czyli bóstwa niebiańskie i bóstwa ziemskie. Mają one ze swoich siedzib sterować życiem i przeznaczeniem każdego człowieka. Ich moc jest niewyobrażalna, potrafi zniszczyć wszystko i wszystkich. Do najpopularniejszych bóstw należą: Amaterasu (personifikacja Słońca),...

Podobne wypracowania