Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List do przyjaciela - Napisz list do przyjaciela, w którym przekonasz go, że wszystkie przykazania są potrzebne, by czynić nasz świat światem Bożym

Drogi Michale,

piszę do Ciebie w związku z naszą rozmową, która niedawno się odbyła. Podczas niej stwierdziłeś, że nie wszystkie przykazania są potrzebne. Pragnę udowodnić Ci, że każde z nich jest niezbędne, aby uczynić nasz świat światem Bożym.

Zacznę od pierwszego przykazania. Jest Ci ono na pewno dobrze znane. Dlaczego jest ono niezbędne? Otóż, wskazuje człowiekowi właściwą drogę rozwoju duchowości. Strzeże przed wiarą w bożków, a także przed czczeniem wartości doczesnych. Pokazuje, że najważniejszą rzeczą w życiu jest wiara w Boga Stwórcę. Kolejne dwa przykazania dotyczą sposobu czczenia Boga Ojca. Dzięki nim ludzie wiedzą, jak nie powinni postępować, a także zdają sobie sprawę, że dzień święty należy święcić. Przykazania te są niezbędne, aby uczynić naszą rzeczywistość rzeczywistością Bożą, ponieważ stanowią one wskazówki mówiące jak wierzyć.

Pamiętam, że miałeś wątpliwości dotyczące kolejnych przykazań. Przykazanie czwarte jest, moim zdaniem, jednym z najważniejszych. Uczy człowieka szacunku do swoich bliskich, traktowania ich z odpowiednim respektem, a także postępowania wynikającego z wdzięczności za dar życia. Pozwala ono też na utworzenie hierarchii, uporządkowanie życia rodzinnego.

Kolejne przykazanie jest jednym z najważniejszych, aby uczynić świat, na którym żyjemy, światem Bożym. Uczy nas ono szacunku do największego daru, jaki otrzymuje człowiek –  życia. Sprawia, że ludzie dostrzegają jego wartość, dbają o nie i o swoje zdrowie.

Jak widzisz, każde z tych przykazań jest bardzo potrzebne. Także i następne może Cię wiele nauczyć. Mówi ono o tym, że cielesność to element człowieka, któremu należy się szacunek i powściągliwe obchodzenie się z nim. Jak wyglądałby świat, gdyby ludzie kradli rzeczy oraz pożądali partnerów swoich bliźnich? Kolejne przykazania pokazują, że należy szanować wszystko i wszystkich, którzy w jakiś sposób są przynależni do innych osób. Radzą też, aby nie oczerniać bliźnich, uczą miłości i zrozumienia w kontaktach międzyludzkich.

Myślę, że udowodniłam Ci, iż każde z Przykazań Bożych jest potrzebne, aby czynić nasz świat światem Bożym. Pisząc o tym, nie mogę nie wspomnieć o przykazaniach kościelnych. Znasz je na pewno bardzo dobrze. Dlaczego uważam, że są potrzebne w czynieniu naszej ziemi lepszą? Ponieważ to one uczą nas życia we wspólnocie religijnej, dbałości o nią, tak, aby mogła się rozwijać, a także narzucają nam pewne – niezbędne w życiu – zasady.

Sądzę, że nie muszę Ci pisać, dlaczego świat Boży nie może istnieć bez przykazania miłości? Sam dobrze wiesz, że bez głębokiej wiary i uczucia do Boga, a także bez prawdziwej miłości względem bliźniego, jest to niemożliwe.

Mam nadzieję, że Twoje wątpliwości dotyczące niezbędności opisanych przeze mnie przykazań, zostały rozwiane. Czekam niecierpliwie na Twoje przemyślenia dotyczące mojego listu.

Pozdrawiam Cię,
Anna

Podobne wypracowania do List do przyjaciela - Napisz list do przyjaciela, w którym przekonasz go, że wszystkie przykazania są potrzebne, by czynić nasz świat światem Bożym