Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bierzmowanie - Czym jest dla mnie sakrament bierzmowania? Wypracowanie

Bierzmowanie to sakrament, który ma świadczyć o świadomej postawie człowieka wierzącego. Jest to wejście w dorosłość religijną, moment, w którym nastolatek staje się dorosłym wierzącym. Zaczyna spoczywać na nim odpowiedzialność za swoje życie religijne, pogłębianie i rozwój w wierze. Czy jednak każdy przeżywa w sposób właściwy przyjęcie tego sakramentu? Czym więc dla mnie jest bierzmowanie?

Dzień przyjęcia Ducha Świętego wielu może kojarzyć się z uroczystościami, obchodami, powierzchowną otoczką tego duchowego przeżycia. Jednak dla mnie jest to, przede wszystkim, dzień, w którym staję się dorosłym członkiem Kościoła, umacniając się w wierze. Podczas bierzmowania będę powtarzała przyrzeczenia, które niegdyś za mnie wypowiadali moi rodzice oraz chrzestni. Teraz, gdy będę wypowiadała je świadomie, poczuję się dorosłym, świadomym w wierze członkiem kościoła.

Bierzmowanie stanowi dla mnie nie tylko osiągnięcie dorosłości religijnej. Obrzęd namaszczenia krzyżmem również jest dla mnie bardzo ważny. Myślę, że za jego sprawą poczuję się powołana do głoszenia i dawania świadectwa nauce płynącej z mojej wiary w moim codziennym życiu. Bierzmowanie będzie więc dla mnie przełomem. Rośnie liczba moich rówieśników, którzy nie są wierzący bądź nie przyznają się do swojej wiary. Być może, gdy stanę się świadomą chrześcijanką, umocni się we mnie dar męstwa i będę miała  odwagę podjąć z nimi rozmowę na ten temat, pokazać im, ile korzyści daje pójście za nauką Jezusa Chrystusa.

Będzie to dla mnie również moment, w którym poczuję, iż przybywa mi obowiązków, że zaczyna ciążyć na mnie odpowiedzialność. Mimo że może to sprawiać trudności, dla mnie – tak to sobie wyobrażam – będzie to przede wszystkim radość, jaką odczuwa człowiek osiągający całkowitą samodzielność. Dotychczas uczęszczanie na msze niedzielną, dbanie o swój rozwój duchowy było przede wszystkim zadaniem moich rodziców, do którego zobowiązali się podczas sakramentu chrztu. To oni kierowali mną, opiekowali się w kwestiach religijnych, niejednokrotnie wymagali ode mnie uczestnictwa w życiu Kościoła, nakłaniali mnie do podjęcia tego typu aktywności. Od chwili bierzmowania, mimo iż nadal będę mogła na nich liczyć, radzić się ich, sama będę decydowałam o tym, jak rozwijać będzie się moja wiara.

Bierzmowanie to też ta chwila, w której poczuję się naprawdę ważnym członkiem Kościoła. Nie jest to przecież zwykły obrzęd, lecz starannie przygotowana uroczystość z udziałem biskupa. To ogromne wyróżnienie podkreślające wagę tej uroczystości na pewno sprawi, że poczuję się wyjątkowo – będę miała świadomość, że ja oraz moim koledzy, przyjmujący sakrament bierzmowania, jesteśmy ważnymi członkami wspólnoty, która cieszy się razem z nami tym radosnym wydarzeniem.

Bierzmowanie to także zakończenie pewnego etapu zdobywania wiedzy religijnej. Podczas przygotowań do jego przyjęcia wysłuchałam wielu ważnych i potrzebnych słów, które dotyczyły wprowadzania prawd wiary w życie. Uczyłam się i przypominałam sobie najważniejsze wiadomości dotyczące religii chrześcijańskiej. Po zakończeniu tego etapu, posiadając mocne podstawy wiary i wiedzy na jej temat, mogę pogłębiać swoją wiedzę, zdobywać coraz więcej informacji.

Przyjęcie Ducha Świętego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu religijnym. Warto pamiętać, aby je właściwie przeżyć. Ja planuję przeżyć je w skupieniu i radości, czego życzę również innym kandydatom do bierzmowania.

Podobne wypracowania do Bierzmowanie - Czym jest dla mnie sakrament bierzmowania? Wypracowanie