Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wróżbiarstwo a Kościół - opracowanie. Na czym polega grzech wróżbiarstwa?

Wróżbiarstwo to praktyka coraz powszechniejsza, oferty przepowiedzenia przyszłości pojawiają się wszędzie. Są obecne we wszelkich mediach, bombardują nagłówki gazet, przesyłane są jako smsy. Współczesny człowiek niejednokrotnie ulega pokusie przeczytania horoskopu, bądź poradzenia się rzekomo znającej przyszłość osoby, gdy ma do podjęcia ważną decyzję. Pojawia się jednak pytanie o to czy praktyki te są zgodne z nauką Kościoła?

Oczywiście nie są, wróżbiarstwo jest grzechem. Złym uczynkiem jest zarówno przepowiadanie komuś przyszłości, wierzenie w horoskopy, różnego rodzaju wróżby czy też stawianie kart, aby poznać przyszłe wydarzenia.

Jest to grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu. Powinno się nie mieć innych bogów ponad jedynym Bogiem Stwórcą prawdziwym. Tymczasem człowiek sięgający po różnego rodzaju praktyki magiczne zwraca się do bóstw. Wierzy i ufa również innym osobom, którym nadaje cechy boskie.

Wiedząc, że tylko Bóg zna wyroki przyszłości i wie, co spotka człowieka, osoba wierząca bluźni myśląc, iż ktoś na podstawie planet, bądź układu kart jest w stanie przepowiedzieć jej konsekwencje obecnych czynów.

Jest ono też grzechem prowadzącym do bierności i lenistwa w życiu. Człowiek słysząc przepowiednię gotów jest porzucić wszelka aktywność, znając przecież wyrok losu, nie musi się starać, ponieważ każde z jego działań i tak zaprowadzą go do przepowiedzianego celu.

Warto też zauważyć, że wróżbiarstwo to balansowanie na cienkiej linii, granicy, którą łatwo przekroczyć, a której przejście może mieć zgubne konsekwencję. Niejednokrotnie zabawa i otumanianie ludzi, aby osiągnąć korzyści finansowe może przerodzić się w kontakt z siłami zła, na których działanie tego typu osoby są podatne.

Sięgnięcie do wróżb jest nie tylko grzechem polegającym na wychwalaniu innego bóstwa. To również słabość woli, zgubna w swoich skutkach. Człowiek mocny w wierze nie odczuwa potrzeby poznania przyszłości, pokłada, bowiem w Bogu ufność, że będzie ona jak najlepsza i stara się, aby taka była poprzez swoje postępowanie.

Warto zauważyć, że osoba, która wyświadcza usługi mające dawać pewność, co do nadchodzącej przyszłości działa przeciwko przykazaniu miłości bliźniego. Przeczy mu, ponieważ świadomie krzywdzi osoby słabsze, niejednokrotnie nie potrafiące nieść swojego krzyża i szukające pomocy wokół. To grzech polegający na wykorzystaniu innych, naruszeniu ich godności i czerpaniu nieuczciwych korzyści majątkowych.

Wróżbiarstwo jest grzechem potępianym jednogłośnie przez wszystkich hierarchów Kościoła jako bałwochwalstwo. Tak stanowczy sprzeciw nie wynika jedynie z wielkiej szkodliwości tego, ale również z konsekwencji, które mogą spotkać osoby nie do końca świadome, co czynią.

Podobne wypracowania do Wróżbiarstwo a Kościół - opracowanie. Na czym polega grzech wróżbiarstwa?