Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakrament pojednania - potrzeba czy przeżytek? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sakrament pojednania jest sakramentem budzącym wiele kontrowersji. Trudnym jest dla człowieka wyznanie swoich grzechów przed księdzem, który, mimo iż jest wysłannikiem Boga powołanym, aby móc odpuścić winy, nadal jest człowiekiem. Niejednej spowiedzi towarzyszy głęboki wstyd wynikający nie tyle z oczywistego żalu za grzechy, ile ze skrępowania obecnością kapłana, który niejednokrotnie jest dobrze znany. Z drugiej jednak strony sakrament ten to okazja to przeprowadzenia bilansu w swoim życiu, rozliczenia się ze swoim sumieniem. Jest też dobrym momentem na szczery żal i pojednanie się zarówno z Bogiem jak i bliźnimi. Wydaje się on mieć tyle samo zalet i wad, czy więc sakrament pojednania jest potrzebą czy przeżytkiem?

Argumenty świadczące o tym, że sakrament ten jest przeżytkiem to przede wszystkim jego czasochłonność oraz obecna, niezbyt przyjemna dla wierzących forma. Chrześcijanie nie lubiący tego sakramentu, zazwyczaj przystępują do niego podczas okresu Wielkanocnego. Powoduje to, że w kościołach tworzą się ogromne kolejki. Ponadto ciężko jest przystąpić do spowiedzi będąc osobą pracująca, gdyż odbywa się ona często w godzinach dopasowanych do najmłodszych członków parafii. Pojawiały się nieco kontrowersyjne pomysły spowiedzi...

Podobne wypracowania