Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakrament pojednania - potrzeba czy przeżytek? Wypracowanie

Sakrament pojednania jest sakramentem budzącym wiele kontrowersji. Trudnym jest dla człowieka wyznanie swoich grzechów przed księdzem, który, mimo iż jest wysłannikiem Boga powołanym, aby móc odpuścić winy, nadal jest człowiekiem. Niejednej spowiedzi towarzyszy głęboki wstyd wynikający nie tyle z oczywistego żalu za grzechy, ile ze skrępowania obecnością kapłana, który niejednokrotnie jest dobrze znany. Z drugiej jednak strony sakrament ten to okazja to przeprowadzenia bilansu w swoim życiu, rozliczenia się ze swoim sumieniem. Jest też dobrym momentem na szczery żal i pojednanie się zarówno z Bogiem jak i bliźnimi. Wydaje się on mieć tyle samo zalet i wad, czy więc sakrament pojednania jest potrzebą czy przeżytkiem?

Argumenty świadczące o tym, że sakrament ten jest przeżytkiem to przede wszystkim jego czasochłonność oraz obecna, niezbyt przyjemna dla wierzących forma. Chrześcijanie nie lubiący tego sakramentu, zazwyczaj przystępują do niego podczas okresu Wielkanocnego. Powoduje to, że w kościołach tworzą się ogromne kolejki. Ponadto ciężko jest przystąpić do spowiedzi będąc osobą pracująca, gdyż odbywa się ona często w godzinach dopasowanych do najmłodszych członków parafii. Pojawiały się nieco kontrowersyjne pomysły spowiedzi online, bądź przez telefon. Każdy z nich wydaje się być próba uniknięcia bezpośredniego wyznania win człowiekowi.

Sakrament ten wydaje się jednakże być niezbędny. Nie da się żyć w zgodzie z Chrystusem nie robiąc rachunku swych win i nie dążąc do pojednania zarówno z bogiem jak i innymi ludźmi. Pozwala on na duchowe oczyszczenie się, pozbycie się zmazy grzechu pierworodnego a tym samym umożliwia przyjęcie ciała i krwi Chrystusa.

Jest on również ważny, ponieważ pomaga człowiekowi w uświadomieniu sobie, co złego robi w swym życiu, a no, co niejednokrotnie nie zwraca uwagi. Dzięki niemu można dostrzec nawet najmniejsze przewinienia i wyeliminować je ze swej codzienności.

Jest on także znakomita okazją do odbycia szczerej, intymnej rozmowy z kapłanem na temat wszelkich rozterek nękających duszę człowieka. Wiele osób krępuje się podjąć dialog na forum, wiedząc, iż jego treść nie pozostanie chroniona tajemnicą dla tego sakrament ten jest dla nich dobry.

Pomocna jest dla człowieka pokuta i pojednanie. Kara za grzechy pozwala w pełni dostrzec ich wagę, a także w merę możliwości je naprawić. Pojednanie jest ważne, bowiem bez niego nie ma dobrej spowiedzi zgody w dalszym życiu.

Wydaje się, że trzeba znaleźć złoty środek, który pozwoli ludziom na oczyszczenie się z grzechów oraz na naprawienie swoich win, jednocześnie nie zabierając im cennego czasu i nie tworząc krępujących sytuacji. Póki, co jednak trudno odnaleźć rozwiązanie, które spełni te dwa warunki.

Podobne wypracowania do Sakrament pojednania - potrzeba czy przeżytek? Wypracowanie