Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia pauperum - co to jest Biblia pauperum? Funkcje, geneza, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblia pauperum to termin pochodzący z języka łacińskiego, który oznacza: „Biblia dla ubogich”. Jednak prędko należy rozwiać wątpliwości i przedstawić sprostowanie. Nie chodzi tutaj bowiem o ludzi ubogich materialnie, ale o tych, którzy nie są zbyt dobrze wykształceni i obeznani w kulturze – o ludzi „ubogich duchem”.

Dzisiaj termin Biblia pauperum rozumiany jest na dwa sposoby. Pierwszy odnosi się właśnie do uproszczonej wersji Pisma Świętego, która adresowana była do ludzi niewykształconych i niewykazujących się wielką znajomością kultury. Dzieło takie w sposób skondensowany, opatrzony wyjaśnieniami (często także ilustracjami) przekazywała biblijne wydarzenia. Wydawano je głównie w późnym średniowieczu, kiedy wśród ludzi rodziło się pragnienie wiedzy, jednak ich niskie wykształcenie (często nie umieli oni nawet czytać i pisać) było skuteczną przeszkodą w poznaniu Boga.

Drugie znaczenie terminu Biblia pauperum odnosi się do określonego sposobu wydawania Pisma Świętego. Dzisiaj Biblia pauperum uważana jest za fenomen średniowiecznej kultury. To bogato ilustrowana księga, która zawiera wiele przykładów wczesnośredniowiecznej ikonografii religijnej. Jego celem było wykazywanie...

Podobne wypracowania