Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Post - czemu służy? Po co nakładać na siebie ograniczenia, skoro życie i tak nas nie rozpieszcza? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Post może być formą wewnętrznej pokuty chrześcijańskiej. Pismo Święte oraz Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy, wśród których obok jałmużny i modlitwy znajduje się właśnie post. W takim kontekście post wyraża nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i bliźnich. Post może w tym sensie być środkiem do otrzymania przebaczenia grzechów.

W Ewangelii św. Mateusza jest napisane, aby post nie odbywał się tak, że wszyscy wokół będą widzieć, że się to czyni, ponieważ tylko obłudnicy wyrażają zewnętrznie swe postępowanie, za którym nie idą żadne wewnętrzne przeżycia. Post ma być kwestią indywidualną i przeżywaną głęboko.

Mateusz Ewangelista mówi, że istotą postu jest pokazanie Bogu Ojcu, który znajduje się poza zasięgiem wzroku, że dokonuje się oczyszczenia swego ducha i serca. Wtedy Bóg wynagrodzi takie postępowanie poszczącego. 

Okresem szczególny, kiedy ta forma wewnętrznego oczyszczenia dominuje, jest okres Wielkiego Postu. Trwa on czterdzieści dni do okresu wielkanocnego. Rola postu jest wówczas tak ważna, ponieważ czas ten ma przygotować do przeżycia wielkiej tajemnicy, która ma miejsce w Wielką Niedzielę. Należy mieć czyste serce,...

Podobne wypracowania