Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Post - czemu służy? Po co nakładać na siebie ograniczenia, skoro życie i tak nas nie rozpieszcza? Wypracowanie

Post może być formą wewnętrznej pokuty chrześcijańskiej. Pismo Święte oraz Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy, wśród których obok jałmużny i modlitwy znajduje się właśnie post. W takim kontekście post wyraża nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i bliźnich. Post może w tym sensie być środkiem do otrzymania przebaczenia grzechów.

W Ewangelii św. Mateusza jest napisane, aby post nie odbywał się tak, że wszyscy wokół będą widzieć, że się to czyni, ponieważ tylko obłudnicy wyrażają zewnętrznie swe postępowanie, za którym nie idą żadne wewnętrzne przeżycia. Post ma być kwestią indywidualną i przeżywaną głęboko.

Mateusz Ewangelista mówi, że istotą postu jest pokazanie Bogu Ojcu, który znajduje się poza zasięgiem wzroku, że dokonuje się oczyszczenia swego ducha i serca. Wtedy Bóg wynagrodzi takie postępowanie poszczącego. 

Okresem szczególny, kiedy ta forma wewnętrznego oczyszczenia dominuje, jest okres Wielkiego Postu. Trwa on czterdzieści dni do okresu wielkanocnego. Rola postu jest wówczas tak ważna, ponieważ czas ten ma przygotować do przeżycia wielkiej tajemnicy, która ma miejsce w Wielką Niedzielę. Należy mieć czyste serce, by godnie przyjąć prawdę o tym, że Jezus został umęczony i zmartwychwstał, abyśmy mogli żyć wiecznie.

Wielki Post trwa czterdzieści dni, ponieważ Pan Jezus pościł tak długo na pustyni. W tym czasie narażony był na diabelskiej namowy, którym jednak nie uległ. Szatan kusił głodne ciało Zbawiciela chlebem, ale On uczył przez swoją odmowę, że to nie chlebem ma żyć człowiek, ale słowami, które wypowiada do nas Bóg.

Choć człowiek napotyka w życiu wiele ograniczeń, przeszkód, jest skazany na ból, cierpienie, niedogodności, to jednak nie powinien uchylać się od poszczenia, zwłaszcza w niektórych okresach roku liturgicznego. Niezależnie od tego, czy spotyka nas dobro, czy zło, należy co pewien czas dokonać wewnętrznego oczyszczenia, ponieważ tylko tak można lepiej przeżywać tajemnice Boże i słowo Ojca w niebie.

Podobne wypracowania do Post - czemu służy? Po co nakładać na siebie ograniczenia, skoro życie i tak nas nie rozpieszcza? Wypracowanie