Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego chrzest nazywamy „przymierzem” Boga z człowiekiem? Odpowiedz i rozwiń temat

W liturgii Wigilii Paschalnej, w czasie błogosławieństwa wody chrzcielnej, Kościół przypomina o wielkich wydarzeniach z historii zbawienia, które były zapowiedziami sakramentu chrztu. 

Kościół w arce Noego widział obraz zbawienia przez chrzest. Ze względu na symbolikę, która utożsamia wodę źródlaną z życiem, a wodę morską  ze śmiercią, chrzest oznacza udział w śmierci Jezusa. Przejście przez Morze Czerwone, które wyzwoliło Izraelitów z niewoli egipskiej, zapowiada również wyzwolenie, jakie czyni chrzest. Zapowiedzią chrztu jest też przejście przez Jordan, po którym lud Boży otrzymał dar życia wiecznego. Ta obietnica wypełnia się w Nowym  Przymierzu.

Wszystkie wyżej opisane wydarzenia są zapowiedzią chrztu w Starym Przymierzu. Ich realizacja wypełnia się zaś w Chrystusie, który swe publiczne życie zaczyna od ochrzczenia się w wodach Jordanu. Po śmierci i zmartwychwstaniu nakazuje Apostołom iść, nauczać i chrzcić ludy ziemi.

Chrzest jest nowotestamentowym aktem odnawiania przymierza z Bogiem, który został zastąpiony starotestamentowym obrządkiem obrzezania. Przez swoją Paschę Chrystus otworzył wszystkim ludziom źródło chrztu. Krew i woda wypływające z przebitego przez żołnierza boku jest zapowiedzią chrztu i Eucharystii, czyli sakramentów nowego życia. Od tamtej chwili możliwe stało się narodzenie z wody i Ducha, by wejść do Królestwa Bożego.

Chrystus był pośrednikiem Nowego Przymierza ludzi z Bogiem. To jego męczeńska śmierć i zmartwychwstanie dały możliwość chrzczonym później ludziom, brać udział tych wydarzeniach w sposób symboliczny. 

Dzięki temu Nowemu Przymierzu z Bogiem w Jezusie, możliwe jest umacnianie Jego miłości, łaski i współczucia oraz dążenie do życia wiecznego. W Starym Przymierzu przewodnikiem ludzi był Mojżesz, a celem tego aktu było ograniczenie i potępienie grzechu. 

Nowe Przymierze Boga dzięki Chrystusowi nabrało zupełnie innego wymiaru eschatologicznego. Odradzając się poprzez chrzest, odradzamy się do Królestwa Bożego, które zapewnił nam nasz przewodnik Jezus Chrystus.

Podobne wypracowania do Dlaczego chrzest nazywamy „przymierzem” Boga z człowiekiem? Odpowiedz i rozwiń temat