Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego chrzest nazywamy „przymierzem” Boga z człowiekiem? Odpowiedz i rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W liturgii Wigilii Paschalnej, w czasie błogosławieństwa wody chrzcielnej, Kościół przypomina o wielkich wydarzeniach z historii zbawienia, które były zapowiedziami sakramentu chrztu. 

Kościół w arce Noego widział obraz zbawienia przez chrzest. Ze względu na symbolikę, która utożsamia wodę źródlaną z życiem, a wodę morską  ze śmiercią, chrzest oznacza udział w śmierci Jezusa. Przejście przez Morze Czerwone, które wyzwoliło Izraelitów z niewoli egipskiej, zapowiada również wyzwolenie, jakie czyni chrzest. Zapowiedzią chrztu jest też przejście przez Jordan, po którym lud Boży otrzymał dar życia wiecznego. Ta obietnica wypełnia się w Nowym  Przymierzu.

Wszystkie wyżej opisane wydarzenia są zapowiedzią chrztu w Starym Przymierzu. Ich realizacja wypełnia się zaś w Chrystusie, który swe publiczne życie zaczyna od ochrzczenia się w wodach Jordanu. Po śmierci i zmartwychwstaniu nakazuje Apostołom iść, nauczać i chrzcić ludy ziemi.

Chrzest jest nowotestamentowym aktem odnawiania przymierza z Bogiem, który został zastąpiony starotestamentowym obrządkiem obrzezania. Przez swoją Paschę Chrystus otworzył wszystkim ludziom źródło chrztu. Krew i woda wypływające z przebitego przez żołnierza boku jest zapowiedzią chrztu i Eucharystii, czyli sakramentów nowego życia. Od tamtej chwili możliwe stało się narodzenie z wody i Ducha, by wejść do Królestwa Bożego.

Chrystus był pośrednikiem Nowego Przymierza ludzi z Bogiem. To jego męczeńska śmierć i zmartwychwstanie dały możliwość chrzczonym później ludziom, brać udział tych wydarzeniach w sposób symboliczny. 

Dzięki temu Nowemu Przymierzu z Bogiem w Jezusie, możliwe jest umacnianie Jego miłości, łaski i współczucia oraz dążenie do życia wiecznego. W Starym Przymierzu przewodnikiem ludzi był Mojżesz, a celem tego aktu było ograniczenie i potępienie grzechu. 

Nowe Przymierze Boga dzięki Chrystusowi nabrało zupełnie innego wymiaru eschatologicznego. Odradzając się poprzez chrzest, odradzamy się do Królestwa Bożego, które zapewnił nam nasz przewodnik Jezus Chrystus.

Podobne wypracowania