Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego chrzest nazywamy „przymierzem” Boga z człowiekiem? Odpowiedz i rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W liturgii Wigilii Paschalnej, w czasie błogosławieństwa wody chrzcielnej, Kościół przypomina o wielkich wydarzeniach z historii zbawienia, które były zapowiedziami sakramentu chrztu. 

Kościół w arce Noego widział obraz zbawienia przez chrzest. Ze względu na symbolikę, która utożsamia wodę źródlaną z życiem, a wodę morską  ze śmiercią, chrzest oznacza udział w śmierci Jezusa. Przejście przez Morze Czerwone, które wyzwoliło Izraelitów z niewoli egipskiej, zapowiada również wyzwolenie, jakie czyni chrzest. Zapowiedzią chrztu jest też przejście przez Jordan, po którym lud Boży otrzymał dar życia wiecznego. Ta obietnica wypełnia się w Nowym  Przymierzu.

Wszystkie wyżej opisane wydarzenia są zapowiedzią chrztu w Starym Przymierzu. Ich realizacja wypełnia się zaś w Chrystusie, który swe publiczne życie zaczyna od ochrzczenia się w wodach Jordanu. Po śmierci i zmartwychwstaniu nakazuje Apostołom iść, nauczać i chrzcić ludy ziemi.

Chrzest jest nowotestamentowym aktem odnawiania przymierza z Bogiem, który został zastąpiony starotestamentowym obrządkiem obrzezania. Przez swoją Paschę Chrystus otworzył wszystkim ludziom źródło chrztu. Krew i woda wypływające z przebitego...

Podobne wypracowania