Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga krzyżowa - Stacja 12 - opis, streszczenie, interpretacja

Stacja XII – Jezus umiera na krzyżu

Jezus jest przybity do krzyża. Obok Niego stoją kobiety – Maryja Matka, Maria, kuzynka Maryi oraz Maria Magdalena. Mesjasz widząc swą ukochana Matkę i umiłowanego ucznia Jana, powiedział do nich, że odtąd będą dla siebie matką i synem. 

Między godziną dwunastą a piętnastą nastąpiło coś na kształt zaćmienia słońca – księżyc był wówczas w pełni. Około godziny piętnastej Jezus wyczerpany powolną męką zawołał w niebo: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mt i Mk) lub „Pragnę” (J) albo też „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk).

Ktoś z ludzi stojących nieopodal namoczył gąbkę octem i dał się napić Jezusowi, podając na trzcinie. Ale inni ludzie chcieli najpierw zobaczyć, czy przyjdzie Bóg i Mu pomoże. Wtedy Jezus ponownie zawołał w niebo i skonał.  

Święty Jan wspomina w swej Ewangelii o momencie przed śmiercią Chrystusa, gdy Jezus oddał mu swą umiłowaną Matkę w opiekę, Jan miał stać się dla Niej pocieszeniem po Jego zgonie, Ona natomiast miała traktować go jak syna.

Przed odejściem Jezusa do Boga nastąpił widzialny znak na niebie, który zwiastował szczególne nadchodzące wydarzenia. Wśród tłumu, który obserwował mękę skazańców na krzyżach, znalazł się jeden sprawiedliwy, który litując się nad cierpieniem Jezusa, chciał je zmniejszyć, pojąc Go. 

Inni ludzie nie otworzyli swych serc. Wciąż oczekiwali chwili, gdy Jezus, jeśli jest tym, za kogo się podaje, ujawni swą wielką moc. Ale Mesjasz umarł po ogromnych trudach drogi krzyżowej i godzinach męczarni na drewnie krzyża. Dopełniła się wola Boża i Syn oddał życie za grzechy wszystkich ludzi.

Św.św. Mateusz i Marek wspominają, że przed śmiercią Jezus zwrócił się do Ojca z pytaniem, dlaczego Go opuścił. Oznaczałoby to kres wytrzymałości Chrystusa, który wycieńczony fizycznie i psychicznie, pragnął wreszcie skonać. Łukasz i Jan zaś piszą o słowach Jezusa, które świadczyć miały jedynie o Jego radości z odchodzenia do domu Boga i ukończenia wielkiej misji, która była mu powierzona. 

Podobne wypracowania do Droga krzyżowa - Stacja 12 - opis, streszczenie, interpretacja