Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga krzyżowa - Stacja 12 - opis, streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stacja XII – Jezus umiera na krzyżu

Jezus jest przybity do krzyża. Obok Niego stoją kobiety – Maryja Matka, Maria, kuzynka Maryi oraz Maria Magdalena. Mesjasz widząc swą ukochana Matkę i umiłowanego ucznia Jana, powiedział do nich, że odtąd będą dla siebie matką i synem. 

Między godziną dwunastą a piętnastą nastąpiło coś na kształt zaćmienia słońca – księżyc był wówczas w pełni. Około godziny piętnastej Jezus wyczerpany powolną męką zawołał w niebo: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mt i Mk) lub „Pragnę” (J) albo też „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk).

Ktoś z ludzi stojących nieopodal namoczył gąbkę octem i dał się napić Jezusowi, podając na trzcinie. Ale inni ludzie chcieli najpierw zobaczyć, czy przyjdzie Bóg i Mu pomoże. Wtedy Jezus ponownie zawołał w niebo i skonał.  

Święty Jan wspomina w swej Ewangelii o momencie przed śmiercią Chrystusa, gdy Jezus oddał mu swą umiłowaną Matkę w opiekę, Jan miał stać się dla Niej pocieszeniem po Jego zgonie, Ona natomiast miała traktować go jak syna.

Przed odejściem Jezusa do Boga nastąpił widzialny znak na niebie, który zwiastował szczególne nadchodzące wydarzenia....

Podobne wypracowania