Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak traktujesz niedzielę? Niedziela jako dzień święty. Wypracowanie

Niedziela jest dniem bardzo szczególnym w ciągu tygodnia. Jest to dzień Pański i jest to jednocześnie pierwszy dzień tygodnia. To właśnie w niedzielę wszyscy wierni spotykają się w murach kościołów, aby wspólnie przeżywać najważniejsze prawdy związane z Jezusem i słowem Bożym. Dla mnie niedziela jest czasem świętowania.

Świętowanie jest to celebrowanie określonego wydarzenia. Dla chrześcijan świętem jest każdy dzień poświęcony Bogu, w tym niedziela. W tym jedynym w całym tygodniu czasie możliwe jest celebrowanie liturgii, która będąc czynnością doczesną, staje się przyczynkiem do liturgii niebieskiej.

W dzień Pański cała wspólnota wiernych uczestniczy w świętowaniu, poprzez zjednoczeniu w adorowaniu Pana Boga. Czynności liturgiczne należą do całego Kościoła, ale poszczególnych jego członków dotyczą w różny sposób. Każdy wierzący na swój własny, indywidualny sposób przeżywa i celebruje ten czas.

Niedziela jest też okazją do odświętności, która oznacza tyle, co uroczystość, czyli obchodzenie czegoś w sposób podniosły, odznaczający się szczególnym nastawieniem i zachowaniem. 

Głównym tego wyrazem jest podporządkowanie całego dnia uczestnictwu we mszy świętej. Uroczystość, podniosłość, inność dnia niedzielnego w porównaniu z innymi dniami tygodnia jest bardzo silnie odczuwana wewnętrznie. Ma się wówczas poczucie przeżywania czegoś bardzo szczególnego.

Sama obecność w kościele i doświadczanie wielkości Eucharystii, powagi słowa Bożego, napełniającej mocą wspólnej modlitwy są okolicznościami niezwykle podniosłymi. W niedzielę przede wszystkim najważniejszym punktem jest dialog z Bogiem i możliwość spotkania się z nim podczas liturgii. 

Podobne wypracowania do Jak traktujesz niedzielę? Niedziela jako dzień święty. Wypracowanie