Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szczera spowiedź - opis. Co to jest szczera spowiedź i jak powinna wyglądać?

Szczera spowiedź jest jednym z pięciu warunków sakramentu pokuty i pojednania. Aby była ona pełna i wartościowa, nie może ograniczać się jedynie do krótkiej rozmowy odbytej w konfesjonale.

Swój początek dobra spowiedź bierze w przekonaniu wewnętrznym, że jest nam źle na duszy, ponieważ uczyniło się coś niezgodnego z wolą Boga. Wówczas odzywa się w człowieku nakaz, który mobilizuje do realizacji pragnienia bycia oczyszczonym, dzięki ukorzeniu się przed Bogiem poprzez duszpasterza, który wysłuchuje spowiedzi.

Jezus pozostawił apostołom oraz ich następcom, czyli duchowieństwu, władzę odpuszczania ludziom ich potknięć i przewinień poprzez wyznanie grzechów i ich zniwelowanie. Każde rozgrzeszenie, które następuje po wyznaniu grzechów, czyni nas na nowo pełnoprawnymi dziećmi Bożymi.

Szczera spowiedź to taka, w której nie zataja się żadnego z grzechów, choć czasem człowiek bardzo wstydzi się wyjawić przed spowiednikiem to, co uczynił. Poprzez kapłana wszystkie wyznane przewiny odpuszczane są przez samego Ojca, dlatego tak ważne jest, aby nie nosić brzemienia grzechu, którego się nie wyznało.

Do konfesjonału każdy wierzący powinien przychodzić pełen wiary, ufności i pokory. Ukazując swą marność jako istoty ludzkiej, która błądzi, potyka się, ale która jednocześnie potrafi dostrzegać błędność swego postępowania, pokazuje się Bogu, że zasługuje się na Jego łaskę, ponieważ umiejętność przyznania się do winy i chęć oczyszczenia z niej, umożliwia odbicie się od dna i napełnienie siłą, która zbliża do Boga.

Szczera spowiedź to dar dla serca, duszy, ale i umysłu, cierpiących, gdy zatruwa je poczucie winy. To dar, który otrzymaliśmy od samego Jezusa, ponieważ chciał On, byśmy nie czuli się opuszczeni i samotni z wielkim brzemieniem, jakim jest bycie istotą ludzką.

Spowiedź jednoczy z Bogiem i pozwala poczuć Jego wielką dobroć, miłość jako naszego Ojca. Wiedząc, że szczery żal po całkowitym wyznaniu grzechów zostanie wysłuchany, możemy zawsze mieć nadzieję na miejsce obok Jezusa w niebie i pociechę w życiu doczesnym. 

Podobne wypracowania do Szczera spowiedź - opis. Co to jest szczera spowiedź i jak powinna wyglądać?