Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Łk 18, 9-14 - Nowy Testament - streszczenie, interpretacja. Komentarz do Pisma Świętego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Działo się to w trzecim okresie podróży do Jerozolimy. Jezus opowiadał uczniom przypowieści, a wśród nich była ta o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni się pomodlić. 

Faryzeusz w cichości ducha dziękował Bogu za to, że nie posiada złych cech, tak jak inni ludzie, w tym celnik modlący się obok. Mówił Panu, że zachowuje w odpowiednim czasie post, płaci podatki od wszystkich nabytych dóbr. Postawa zaś celnika była zupełnie inna. Stał on z daleka i nie był na tyle śmiały, aby nawet unieść w górę oczy. Bił się za to w piersi i prosił Boga, by miał litość nad nim, grzesznym.

Gdy Jezus zakończył przypowieść zwrócił się do swych uczniów, mówiąc, że to celnik wrócił do swego domu, a jego dusza została oczyszczona, a winy odpuszczone. Faryzeusz nie dostąpił takiej łaski, ponieważ ten, kto wywyższa swoją osobę, dozna poniżenia, ale człowiek uniżający się, będzie wywyższony przez Pana Boga.

Jezus bardzo często w swym nauczaniu posługuje się formą przypowieści, czyli paraboli, gdzie ludzie i ich postawy są jedynie metaforą tych prawd, które człowiek powinien wcielać w życie. W tym przypadku Jezus ukazał zachowanie, jakie podoba się Bogu poprzez postacie uznającego siebie...

Podobne wypracowania