Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mt 5, 38-48 - Nowy Testament - streszczenie, interpretacja. Komentarz do Pisma Świętego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jezus wygłasza kazanie na Górze. Przemawia do tłumów znajdujących się poniżej, aby nie odbierać polecenia: „Oko za oko, ząb za ząb” jako zachęty do zemsty, ponieważ w przypadku czyjejś agresji nie należy reagować. Jeśli otrzyma się cios w policzek, należy pokornie przyjąć kolejny. Jeśli ktoś pragnie naszego ubrania, trzeba oddać i płaszcz. To samo należy zrobić, gdy ktoś zmusza do pójścia z nim tysiąc kroków – trzeba przejść dwa razy więcej. Chrystus przemawiał też, by dawać temu, który nas o coś prosi, a chcącemu pożyczyć nie odmawiać.  

Nauczyciel przypomniał, że zostało powiedziane, iż trzeba kochać bliźniego, a nieprzyjaciela darzyć nienawiścią, ale nie należy tego czynić. Właściwy jest taki sam stosunek do wrogów, jak i przyjaciół. Trzeba modlić się za prześladowców, bo to przynosi zadowolenie Boga, który jest światłem i dla dobrych, i dla złych. Nie może być nagrody jedynie za kochanie przyjaciół. Taka postawa charakteryzuje bowiem nawet pogan. Trzeba dążyć do doskonałości, ponieważ taki właśnie jest Pan w niebie.

W Starym Testamencie mowa jest o egzekwowaniu prawa, w którego myśl winowajcy należeć powinna się kara w postaci tego, co sam uczynił. Ale Jezus...

Podobne wypracowania