Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory - zasada równości - definicja, interpretacja

Polskie wybory muszą spełniać pięć fundamentalnych zasad nazywanych też przymiotnikami wyborczymi. Są to:  proporcjonalność, powszechność, bezpośredniość, tajność oraz równość. 

Zasada równości wyborów związana jest z faktem, iż każdy wyborca może oddać tylko jeden głos. Dodatkowo każdy głos ma dokładnie takie samo znaczenie. Nie istnieją głosy ważniejsze i mniej ważne. Zasadę te określa się dokładnie materialną równością głosowania. 

Zasada równości głosowania pozwala na uczestnictwo wszystkich wyborów w głosowaniu na równych zasadach. Nie tylko każdy dysponuje takim samym, jednakowo ważnym głosem, ale tez nie może oddawać go za kogoś innego. 

Sytuacja, w której jedna osoba może oddać więcej niż jeden głos, nazywana jest wyborami pluralnymi. 

Zasada równości wyborów realizowana jest w oparciu o odpowiednio skonstruowane kształty okręgów wyborczych, a także spisy wyborców. Dodatkowo działa ona w związku z realizacją zasady tajności wyborów – dzięki braku możliwości przypisania oddanego głosu do wyborcy niemożliwe jest nadanie mu większej wartości.

Jako ciekawostkę przy omawianiu zasady równości przytoczyć można historyczną zasadę rodem z Hiszpanii, na podstawie której głowa rodziny mogła oddawać glosy przysługujące wszystkim jej pełnoprawnych członkom. 

Podobne wypracowania do Wybory - zasada równości - definicja, interpretacja