Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Human Rights Watch - opis, działalność, założenia

Human Rights Watch, w skrócie HRW, to jedna z niezależnych instytucji, zajmujących się szeroko pojętą ochroną praw człowieka. Organizacja ta powstała w roku 1988, jednak wówczas jedynie ją przekształcono. Właściwy początek HRW miał miejsce w Helsinkach, w roku 1978. Ta pozarządowa organizacja była odpowiedzią na podpisany trzy lata wcześniej Akt końcowy KBWE. Założycielami są Aryeh Neier, Robert Bernstein oraz Jeri Laber.

Od roku 1988, czyli po przekształceniu instytucji, jej siedzibą uczyniono Nowy Jork. Zadania, jakie sobie postawiono, to przede wszystkim: dążenie do sprawiedliwości społecznej, dbanie o respektowanie praw człowieka oraz szczególnych praw kobiet i dzieci, eliminacja cenzury oraz walka o możliwość wyrażania swoich poglądów i ogólną wolność słowa, promowanie zasad humanitarnych w stosunku do więźniów oraz zapewnienie im uczciwego procesu oraz zapobieganie zabójstwom politycznym.

Dla zwiększenia skuteczności monitoringu przestrzegania praw człowieka, wprowadzono podział na departamenty, zajmujące się konkretnymi rejonami świata. Jest ich pięć, po jednym dla Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu, obu Ameryk oraz terytoriów OBWE.

W przeciwieństwie do wielu organizacji, działających w zakresie ochrony praw człowieka, HRW zrezygnował z gromadzenia ogromnych ilości członków, którzy następnie manifestują swoje poglądy. Podjął za to bardzo ciekawe działania, mające znacznie mocniejszą siłę przebicia niż pikiety. Głównym zajęciem instytucji jest prowadzenie śledztw na własną rękę (misje śledcze) i współpraca z mediami oraz stosowanie lobbingu.

Podobne wypracowania do Human Rights Watch - opis, działalność, założenia