Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Greenpeace - cele, działalność, założyciele organizacji

Fundacja Greenpeace to jedna z wielu międzynarodowych organizacji pozarządowych, chyba najbardziej rozpoznawalna, przez co najlepiej znana opinii publicznej.

Powstała ona w roku 1971, w kanadyjskim mieście Vancouver. Celem powołania jej do życia była chęć protestu przeciw amerykańskim próbom jądrowym na Alasce. Od tamtego czasu zakres zainteresowań organizacji znacznie się poszerzył. Aktualnie jest ona obecna w 42 krajach, gdzie prowadzi swoje akcje w sposób niezależny (pozwala to na lepsze dotarcie do ludności poszczególnych państw niż jakiekolwiek kampanie globalne).

Greenpeace zabiera głos w sprawie największych problemów ekologicznych. Jego członkowie walczą więc przeciw energii atomowej i inżynierii genetycznej, popierają za to ochronę lasów, oceanów, zagrożonych gatunków i istot żywych w ogóle. Żądają podjęcia kroków, które spowolnią zmiany klimatyczne.

Charakterystyczną cechą Greenpeace jest sposób finansowania – organizacja utrzymuje się bowiem jedynie z datków, jednocześnie – co warte podkreślenia – nie przyjmuje ich od firm ani przedstawicieli ugrupowań politycznych. Ma to podkreślać jej niezależność oraz nieprzekupność. Mimo to, Greenpeace nie jest w stanie uniknąć krytyki. Nawet współzałożyciel Fundacji – Patrick Moore, który opuścił szeregi Greenpeace'u w roku 1986 – krytykuje swoich byłych współpracowników, głównie za zerwanie z ideą organizacji na rzecz motywacji zabarwionej coraz mocniej politycznie.

Ponadto, często przedstawicieli tej instytucji jest stawiana przed media i opinię publiczną na równi z ekoterrorystami. Posądza się ich również o brak jakiejkolwiek wiedzy naukowej, co powoduje, iż niektóre działania Greenpeace'u wcale nie są tak ekologiczne, jakby organizacja sobie życzyła. Dodatkowo, znajduje się ona w stanie konfliktu z wieloma ekologami, co budzi wątpliwości, która ze stron ma rację, a która uprawia jedynie propagandę i pseudoekologię.

Podobne wypracowania do Greenpeace - cele, działalność, założyciele organizacji