Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grupa G8 - G8 - cele, kraje, organizacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

G8 to skrótowa nazwa od „Group of Eight” – odnosi się ona do corocznych spotkań ośmiu najbardziej wpływowych państw świata. Nie jest to organizacja międzynarodowa; to jedynie grupa ośmiu członków, którzy w sumie posiadają w swych rękach około 65% bogactw całego świata – stanowi to o niepowtarzalnym charakterze owej grupy.

Spotkania zapoczątkowane zostały w roku 1975, kiedy Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone odbyły pierwsze forum – G6. Rok później dołączyła do nich Kanada. Od roku 1994 w spotkaniach uczestniczyła też Rosja, jednak oficjalnie członkiem Grupy została dopiero od roku 1997. Biorąc pod uwagę, że prężnie rozwija się gospodarka takich państw jak Chiny czy Indie, postanowiono zapraszać również dodatkowe pięć państw (Chiny, Indie, Brazylię, Meksyk i RPA). Inicjatywa ta trwa od roku 2005 i nosi nazwę G8+5. Gościem szczytów G8 jest też Przewodniczący Komisji Europejskiej, reprezentujący całą Unię Europejską.

Nie ma wątpliwości, że tak bogate kraje są w stanie wywierać naciski na rozmaite instytucje finansowe, sterując w ten sposób światową gospodarką, a nawet polityką. Do organizacji, które interesują G8, należą przede wszystkim WTO – Światowa...

Podobne wypracowania