Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grupa G8 - G8 - cele, kraje, organizacja

G8 to skrótowa nazwa od „Group of Eight” – odnosi się ona do corocznych spotkań ośmiu najbardziej wpływowych państw świata. Nie jest to organizacja międzynarodowa; to jedynie grupa ośmiu członków, którzy w sumie posiadają w swych rękach około 65% bogactw całego świata – stanowi to o niepowtarzalnym charakterze owej grupy.

Spotkania zapoczątkowane zostały w roku 1975, kiedy Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone odbyły pierwsze forum – G6. Rok później dołączyła do nich Kanada. Od roku 1994 w spotkaniach uczestniczyła też Rosja, jednak oficjalnie członkiem Grupy została dopiero od roku 1997. Biorąc pod uwagę, że prężnie rozwija się gospodarka takich państw jak Chiny czy Indie, postanowiono zapraszać również dodatkowe pięć państw (Chiny, Indie, Brazylię, Meksyk i RPA). Inicjatywa ta trwa od roku 2005 i nosi nazwę G8+5. Gościem szczytów G8 jest też Przewodniczący Komisji Europejskiej, reprezentujący całą Unię Europejską.

Nie ma wątpliwości, że tak bogate kraje są w stanie wywierać naciski na rozmaite instytucje finansowe, sterując w ten sposób światową gospodarką, a nawet polityką. Do organizacji, które interesują G8, należą przede wszystkim WTO – Światowa Organizacja Handlu, MFW – Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy.

Każdy zjazd tego forum gospodarczo-ekonomicznego wywołuje fale protestów, które nawiedzają miejsca spotkań Grupy. Przeciwnicy podnoszą wszelkie argumenty, byle tylko problem globalizacji został dostrzeżony przez szersze grono odbiorców. Wymienia się takie przywary G8 jak odpowiedzialność za kryzys czy biedę krajów słabiej rozwiniętych. Mówi się też o wadach posiadania olbrzymiego kapitału w rękach zaledwie kilku osób oraz o decyzjach, które pozytywnie oddziałują jedynie na państwa Grupy, rujnując jednocześnie gospodarkę światową.

Podobne wypracowania do Grupa G8 - G8 - cele, kraje, organizacja