Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezpieczeństwo państwa - Bezpieczeństwo wewnętrzne a narodowe - porównanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezpieczeństwo narodowe jest definiowane jako zdolność danego państwa do obrony własnego terytorium. Dotyczy to zarówno napaści z zewnątrz, jak kwestii problematycznych w granicach danego kraju. Jest to stan zapewniający nie tylko utrzymanie państwa, ale również rozwój tego ostatniego.

Władza więc za pomocą różnych środków – militarnych, ekonomicznych, społecznych i politycznych – zapewnienia obywatelom maksimum bezpieczeństwa. Jest to proces o tyle złożony, że nie jesteśmy w stanie utrwalić raz na zawsze jego skutków pozytywnych; zmienia się on w sposób niezwykle dynamiczny. Gdy państwo jest zagrożone w jakikolwiek sposób, mówimy o stanie zagrożenia bezpieczeństwa, a gdy państwo jest wolne od wszelkiego rodzaju ataków i napaści, mówimy o stanie bezpieczeństwa państwa.

Bezpieczeństwo wewnętrzne odnosi się do zagrożeń, które występują tylko wewnątrz danego kraju. Jako największe zagrożenia wewnętrzne możemy wymienić: terroryzm, ideologie głoszące hasła nienawiści, naruszanie praw człowieka, wszelkie patologie społeczne, katastrofy i kataklizmy oraz zanieczyszczenia środowiska.

Państwa zapewniają bezpieczeństwo wewnętrzne, używając różnego rodzaju metod, dostosowanych...

Podobne wypracowania