Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina jako instytucja - wypracowanie. Rodzina w społeczeństwie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina jest instytucją, instytucją społeczną, ponieważ funkcjonuje w ramach społeczeństwa. Jej formalne ustanowienie i bytowanie odbywa się zawsze według określonych norm społecznych w przestrzeni pewnego systemu społecznej kontroli. 

Instytucją jest bowiem zespół stale powtarzających się czynności społecznych, uregulowanych za pomocą norm prawnych. Stanowią one narzędzie służące do zaspokojenia różnorakich potrzeb sygnalizowanych przez członków społeczności światowej, grup społecznych będących środowiskiem życia dla rodzin, a także indywidualnych potrzeb konkretnych jednostek ludzkich. 

Skoro zatem rodzina jest instytucją, i to instytucją społeczną, jej działanie wyraża się poprzez spełniane przez nią funkcje. Instytucjonalne funkcje rodziny, można podzielić na wiele sposobów, jednak podstawowe są następujące: 

- funkcja prokreacyjna, biologiczna – polega na zabezpieczeniu biologicznej ciągłości rodziny i społeczeństwa, w rodzinie jest miejsce na zaspokajanie rodzicielskich potrzeb emocjonalnych małżonków, ojcostwa i macierzyństwa;

- funkcja opiekuńczo-zabezpieczająca – polega na zapewnieniu, fizycznym i materialnym, opieki członkom rodziny w konkretnych życiowych sytuacjach, w których...

Podobne wypracowania