Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina jako środowisko wychowawcze - wypracowanie. Rodzina w społeczeństwie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina jest środowiskiem wychowawczym, ponieważ w niej rozwija się i wychowuje dziecko. 

Jako podstawowa komórka życia społecznego, rodzina jest pierwszym i najważniejszym środowiskiem dla wychowania dziecka. Jest podstawową wspólnotą, w której mały człowiek rozwija się i rośnie, stanowi model dla wszystkich innych grup społecznych. Środowisko rodzinne jest najistotniejszym czynnikiem, który decyduje o późniejszym okresie jego życia i ma ogromny wpływ na jego osobowość. 

Pierwszy okres życia dziecka jest szczególnie ważny. Wychowanie ma na celu kształtowanie postaw, wpojenie pewnych wartości, umiejętności i wiedzy. Dzięki kontaktowi z dorosłymi, dziecko dowiaduje się o miejscu, w którym żyje, nabywa doświadczenia i zaczyna rozumieć świat. Wychowanie zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się rodzina, od tego, w jaki sposób sprawuje się nad nim opiekę, czy zaspokajane są jego potrzeby. Rodzina uczy dziecko norm postępowania, pomaga odróżniać dobro od zła, wpaja niezbędne umiejętności. A zatem od żłobka, przedszkola czy szkoły różni się tym, że wychowanie ma przełożenie na udział dzieci w realnym życiu rodziny.

Środowisko życia rodzinnego zależy od kilku czynników....

Podobne wypracowania