Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

SELA - Latynoamerykański System Gospodarczy - cele, zadania, opis

Latynoamerykański System Gospodarczy (hiszp. Sistema Economico Latino Americano - SELA) - Latynoamerykański System Ekonomiczny; międzynarodowa organizacja zrzeszająca państwa Ameryki Środkowej i Południowej. 

Organizacja ta, została założona podczas Konwencji Panamskiej 17 października 1975 r. Z inicjatywą tą, wyszli wspólnie: ówczesny prezydent Meksyku Luis Echeveria oraz urzędujący prezydent Wenezueli Carlos Andres Perez. 

Do SELA przystąpiło i należy do dzisiaj 28 państw; z Ameryki Środkowej: Bahamy, Barbados, Belize, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Salwador, Trynidad i Tobago; z Ameryki Południowej: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj oraz Wenezuela. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych tego typu regionalnych organizacji, z wyjątkiem SELA, należą zazwyczaj również Stany Zjednoczone.

Podstawowym zadaniem organizacji, zapisanym w Konwencji Panamskiej, jest aktywna promocja współpracy państw w regionie, zmierzająca do osiągnięcia powszechnego, samodzielnego i niezależnego od czynników zewnętrznych rozwoju krajów. Do zadań systemu zaliczyć więc należy promocję integracji, polegającą na kształtowaniu dobrych wielostronnych relacji i wspólnych strategii w dziedzinie gospodarki. Państwa zobowiązały się do wspierania postępu w zakresie konkurencyjności przedsiębiorstw całego regionu.

Planem dalekosiężnym jaki od początku swojego istnienia stawiał sobie SELA, był na pewno nowy instrument polityki gospodarczej, jakim miał się stać Bowy Międzynarodowy Lad Ekonomiczny. 

Naczelnym organem w ramach Systemu jest zbierająca się raz do roku Rada Latynoamerykańska, składająca się z reprezentantów wszystkich państw członkowskich w randze ministrów.Oprócz tego, działają też różne Komitety oraz prowadzący bieżącą działalność i spełniający funkcje administracyjne Stały Sekretariat. Na jego czele, stoi Sekretarz Generalny SELA, którym obecnie jest Meksykanin - Jose Rivera Banuet. Siedziba organizacji, mieści się w Caracas, w Wenezueli.

Podobne wypracowania do SELA - Latynoamerykański System Gospodarczy - cele, zadania, opis