Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

WNP - Wspólnota Niepodległych Państw - cele, zadania, historia, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

WNP - Wspólnota Niepodległych Państw (ros. Sodrużestwo Niezawisimych Gosudarstw - SNG) - związek polityczno-gospodarczo-wojskowy, międzyrządowa organizacja skupiająca państwa proradzieckie.

Kiedy próby przekształcenia rozpadającego się ZSRR w związek suwerennych państw nie powiodły się, powstała inicjatywa podtrzymania jedności pod względem ekonomicznym i obronnym. Po ogłoszeniu tzw. deklaracji suwerenności przez Estonię (1988), po kolei czyniły następne państwa bałtyckie - Litwa i Łotwa (1989), Rosja, Uzbekistan, Mołdawia, Ukraina, Białoruś, Turkmenistan, Tadżykistanm azerbejdżan, Kazachstan i Kirgistan (1990). Wkrótce niepodległość ogłosiły Gruzja i Armenia. Wreszcie, w 1991 r., Gorbaczow i przywódcy 10 republik związkowych ogłosili zamiar powołania związku suwerennych państw, z pośród których każde miało mieć możliwość indywidualnego określenia zasad na jakich weźmie udział w nowej strukturze. W ten sposób, 18 października 1991 r. 8 państw: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan - podpisało Układ o Wspólnocie Gospodarczej. Miesiąc później dołączyły do nich Mołdawia i Ukraina, a 8 grudnia 1991 r. w Puszczy Białowieskiej - prezydent Rosji Borys Jelcyn, prezydent...

Podobne wypracowania