Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Euroregion - co to jest euroregion? Definicja, cele, pojęcie euroregionu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Euroregion to jeden z pomysłów Unii Europejskiej na poprawę kooperacji międzynarodowej. Ma on charakter transgraniczny, co oznacza, że obejmuje swoim obszarem fragmenty terytoriów minimum dwóch państw. Tworzenie euroregionów wynika z inicjatywy władz samorządowych i lokalnych danego regionu, które nawiązują współpracę z przedstawicielami tego samego szczebla w państwie (lub państwach) sąsiadujących. Nie muszą one przynależeć do Unii Europejskiej. Mogą posiadać status kandydata lub po prostu graniczyć z obszarem UE.

Jednym z najważniejszych, niemal fundamentalnych celów Unii jest postęp integracji krajów członkowskich w różnych dziedzinach. Euroregiony nadają się do tego doskonale, gdyż służą miejscowemu zacieraniu granic, będąc jednocześnie platformą wymiany gospodarczej oraz kulturowej. Co najważniejsze – jeśli konkretny region ma dobry pomysł na siebie, może stać się on motorem napędowym całego procesu integracyjnego, gdyż znacząco poprawia stosunki międzynarodowe, utrwala budowane przez lata więzi oraz ułatwia pracę samej Unii. Tym sposobem współpraca samej UE oraz innych organizacji znacząco zwiększa swoją wydajność.

Koordynacją działania euroregionów zajmuje się Komitet Regionów...

Podobne wypracowania