Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Euroregion - co to jest euroregion? Definicja, cele, pojęcie euroregionu

Euroregion to jeden z pomysłów Unii Europejskiej na poprawę kooperacji międzynarodowej. Ma on charakter transgraniczny, co oznacza, że obejmuje swoim obszarem fragmenty terytoriów minimum dwóch państw. Tworzenie euroregionów wynika z inicjatywy władz samorządowych i lokalnych danego regionu, które nawiązują współpracę z przedstawicielami tego samego szczebla w państwie (lub państwach) sąsiadujących. Nie muszą one przynależeć do Unii Europejskiej. Mogą posiadać status kandydata lub po prostu graniczyć z obszarem UE.

Jednym z najważniejszych, niemal fundamentalnych celów Unii jest postęp integracji krajów członkowskich w różnych dziedzinach. Euroregiony nadają się do tego doskonale, gdyż służą miejscowemu zacieraniu granic, będąc jednocześnie platformą wymiany gospodarczej oraz kulturowej. Co najważniejsze – jeśli konkretny region ma dobry pomysł na siebie, może stać się on motorem napędowym całego procesu integracyjnego, gdyż znacząco poprawia stosunki międzynarodowe, utrwala budowane przez lata więzi oraz ułatwia pracę samej Unii. Tym sposobem współpraca samej UE oraz innych organizacji znacząco zwiększa swoją wydajność.

Koordynacją działania euroregionów zajmuje się Komitet Regionów – jeden z organów Unii. Działa on w oparciu o szereg przyjętych przez Radę Europy dokumentów, które ujmują wszelkie prawa, według których wydzielone regiony są powoływane oraz funkcjonują. Należą do nich: Europejska Konwencja Ramowa o Współpracy Transgranicznej między Wspólnotami i Władzami Terytorialnymi, Europejska Karta Samorządu Regionalnego, Europejska Karta Samorządu Lokalnego, Europejska Karta Regionów Granicznych i Transgranicznych.

Przykładów euroregionów jest mnóstwo. Największe z nich to – powstały w 1998 roku –  Euroregion Bałtyk (Polska, Szwecja, Dania, Litwa, Rosja) oraz Euroregion Karpacki (Polska, Słowacja, Ukraina, Węgry, Rumunia) z roku 1993.

Podobne wypracowania do Euroregion - co to jest euroregion? Definicja, cele, pojęcie euroregionu