Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu - EFTA - cele, organizacja, kraje (członkowie EFTA). Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

European Free Trade Association – EFTA – czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu to międzynarodowa instytucja powołana do życia 3 maja 1960 roku. Powstanie tej organizacje jest ściśle związane z rozwojem myśli integracyjnej na zachodzie Europy. Od roku 1951 istnieje już bowiem Europejska Wspólnota Węgla i Stali, w 1957 dołączają kolejne: Europejska Wspólnota Gospodarcza i Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Mają one niesamowicie wielką wagę w kontekście integracji, jednak zrzeszają jedynie sześć państw: Francję, NRF, Włochy i kraje Beneluxu – Belgię, Holandię i Luksemburg. Zaczynają one otwierać się wzajemnie na siebie, co wywołuje chęć łączenia się również u innych państw.

Właśnie z tego powodu zorganizowany zostaje zjazd w Sztokholmie, którego wynikiem jest powstanie i podpisanie 4 stycznia 1960 roku konwencji sztokholmskiej. Sygnatariuszami dokumentu jest siedem państw: Austria, Dania, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania. Właśnie między nimi dochodzi do powołania EFTA. Już w roku kolejnym do organizacji przyłącza się Finlandia, po kolejnych dziesięciu latach Islandia, a w roku 1991 Liechtenstein.

Siedzibę instytucji utworzono w Genewie. EFTA miała na celu utworzenie strefy wolnego...

Podobne wypracowania