Subkultury - Hipisi - charakterystyka, historia, ideologia. Hipisi jako subkultura
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Każdy człowiek odczuwa potrzebę przynależności do jakiejś grupy społecznej, aczkolwiek nie zawsze łatwo jest mu znaleźć „dobre” miejsce w obrębie społeczeństwa. Potrzeba afirmacji własnego „ja”, utwierdzenia się w swojej niepowtarzalnej wartości czy poglądach, a także niezrozumienie ze strony najbliższego otoczenia zaliczane są do głównych powodów warunkujących powstawanie nowych ruchów i subkultur. Członkowie owych grup przyjmują jednolite, jednoczące ich członków założenia ideologiczne i kulturowe, przy jednoczesnym odrzuceniu czy wręcz potępieniu zastanej rzeczywistości społecznej, obowiązujących w niej powszechnie norm postępowania czy wartości.
Hipisi (określani też często jako „dzieci-kwiaty”) to bodajże jeden z najbardziej znanych współcześnie młodzieżowych ruchów społecznych. Kolebką tej subkultury są Stany Zjednoczone, gdyż to właśnie tam w połowie lat 60. XX wieku pojawiły się pierwsze grupy młodych ludzi, odrzucających konsumpcjonistyczny styl życia czy powszechny konformizm społeczny. Stanowczy sprzeciw nowej grupy budziło również prowadzenie przez USA wojny w Wietnamie. To ostatnie założenie, jako jedno z najważniejszych dla członków subkultury hipisowskiej, przyniosło zasadniczy powód do jej powstania i dalszego formowania się.
Analiza korzeni nowego ruchu byłaby niepełna, gdyby został pominięty aspekt związany z kryzysem ówczesnej kultury amerykańskiej. Prymat struktury organizacyjnej społeczeństwa kolektywnego zaczął tracić na znaczeniu, by z wolna ustępować miejsca ruchom emancypacyjnym. Z pewnością można stwierdzić, iż zwieńczenie ideologii hipisów stanowiła wolność rozumiana sensu largo. W ich systemie zasad dominował bowiem brak jakichkolwiek ograniczeń apriorycznie narzucanych przez system polityczny, kulturowy, obyczajowy itd.
Przyjęcie takiego modelu oznaczało również niezgodę na obowiązującą hierarchię społeczną czy podział ról w rodzinie, co w swoich założeniach poszło dalej i wiązało się z całkowitym odrzuceniem tradycyjnego pojmowania podstawowej jednostki społecznej. Zdegradowana przez hipisów rodzina miała zostać zastąpiona przez związki międzyludzkie budowane na zasadzie równouprawnienia, czyli – powszechną komunę. Dość częstym zjawiskiem wśród członków należących do tego ruchu była również emigracja z miast czy samodzielna uprawa ziemi na ich obrzeżach, które to miały umożliwić całkowite zerwanie z dotychczasowym systemem społecznym i trybem życia.
Negowanie zastanej rzeczywistości zostało połączone z otwarciem się członków nowego ruchu na inspiracje bardziej egzotycznych kultur, zwłaszcza tych ze Wschodu. To znaczące poszerzenie horyzontów pozostawiło swój ślad nawet w sferze religijnej, gdyż zdarzały się liczne przypadki przystąpienia hipisów do – chociażby – buddyzmu. Propagowany przez siebie status quo, oparty na wolności jako swoistej metanormie, hipisi wyrażali także w aspekcie zewnętrznym, wizualnym. Zgodnie z wyznawaną przez siebie filozofią odrzucali to, co uznawane było powszechnie za „poprawne” na rzecz pewnej „nowomody”, znajdującej się w opozycji do codziennej estetyki.
Zatem – hipisowski styl to luźne koszule, obcisłe, rozszerzane u dołu spodnie, opaski na włosach, paciorki na szyi. Warto także wskazać na to, iż do dziś subkultura hipisów kojarzy się głównie z propagowaniem narkotyków i walki na rzecz ich legalizacji.
Podobne wypracowania do Subkultury - Hipisi - charakterystyka, historia, ideologia. Hipisi jako subkultura
- Euro - Strefa euro - korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty dla strefy euro. Wypracowanie
- Euro - pieniądz zjednoczonej Europy. Wypracowanie
- Euro - historia powstania - opracowanie
- ESBC - Europejski System Banków Centralnych - funkcje, zadania, charakterystyka
- Demokracja konstytucyjna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Barwy narodowe Polski - historia, opracowanie
- Bankowość centralna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Banknoty i monety euro - wygląd, charakterystyka
- Aktywność społeczna - przykłady aktywności społecznej - opracowanie
- Subkultury - Killersi - charakterystyka, geneza, informacje. Killersi jako subkultura
- Subkultury - Hiphopowcy - charakterystyka, ubiór, geneza. Hiphopowcy jako subkultura
- Sekty - Hare Kryszna - charakterystyka, informacje, ideologia
- Naród - terytorium - definicja narodu. Naród a terytorium - opracowanie
- Naród - przynależność narodowa - definicja, charakterystyka, przykłady
- Naród - instytucje narodowe - definicja, charakterystyka, przykłady
- Subkultury - Grunge - informacje, geneza, styl. Grunge jako subkultura
- Konstytucja RP a prawa człowieka. Prawa człowieka w Konstytucji RP
- Konflikt w Irlandii Północnej - przebieg. Opracowanie
- Konflikt w Irlandii - porozumienie wielkopiątkowe - postanowienia, znaczenie
- Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, skutki