Zimna wojna - Integracja europejska po II wojnie światowej - cele, skutki i znaczenie dla przebiegu zimnej wojny
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Integracja państw Europy zachodniej była procesem polegającym na zacieśnianiu współpracy w ramach tworzenia ponadnarodowej wspólnoty o charakterze politycznym i gospodarczym.
Po II wojnie światowej idee integracji europejskiej bardzo się ożywiły, przyczyniła się do tego ówczesna międzynarodowa sytuacja polityczna.
Po pierwsze, Europejczycy obawiali się, że w przyszłości w Europie, gdzie znajduje się wiele państw o skomplikowanych zaszłościach historycznych, może dojść do wybuchu nowej wojny. Uznano, że integracja polityczno-gospodarcza będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem w celu zapobieżenia konfliktom. Europejczycy chcieli także odbudować własną gospodarkę, która uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Państwa zachodnioeuropejskie pragnęły również odzyskać dawne międzynarodowe znaczenie utracone w wyniku wojny. Dodatkowo – państwa europejskie zostały zobowiązane przez Amerykanów do nawiązania współpracy w ramach przyjęcia planu Marshalla.
Pierwszą wspólną instytucją zachodnioeuropejską była Organizacja Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, która została utworzona w ramach planu Marshalla w 1948 r. i miała koordynować przyjmowanie amerykańskiej pomocy. Wolna Europa współpracowała także na płaszczyźnie militarnej, podjęła współpracę z państwami pozaeuropejskim w ramach NATO – organizacji powstałej w 1949 r. W 1951 r. w Paryżu został podpisany traktat powołujący do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS). Traktat został podpisany przez Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, RFN i Włochy. Kolejnym elementem poszerzającym integrację było utworzenie w 1954 r. Unii Zachodnioeuropejskiej. 25 marca 1957 r. nastąpiło pogłębienie gospodarczej współpracy: na mocy podpisanych Traktatów rzymskich utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). 1 stycznia 1958 r. Traktaty rzymskie weszły w życie. 8 kwietnia 1965 r. EWWiS, EWG i Euratom zostały połączone i nazwano je Wspólnotami Europejskimi.
Wymienione traktaty umożliwiły zjednoczenie większości państw Europy Zachodniej pod szyldem różnych organizacji, do których z czasem przyłączały się nowe państwa. Skupienie państw europejskich w ponadnarodowych organizacjach umożliwiło ich odbudowę oraz, przede wszystkim, wzajemną pomoc. Integracja z pewnością umożliwiła uniknięcie wojen, państwa europejskie skierowały się bowiem w stronę współpracy polityczno-gospodarczej, co było wolnej Europie potrzebne, ze względu na ciągłego toczenie zmagań zimnowojennych.
Zjednoczona Europa stała się w końcu partnerem dla o wiele silniejszych Stanów Zjednoczonych w walce z zagrażającym pokojowi i demokracji komunizmem.
Podobne wypracowania do Zimna wojna - Integracja europejska po II wojnie światowej - cele, skutki i znaczenie dla przebiegu zimnej wojny
- Konwencje - Konwencja z Aarhus (1998) - cel, treść, skutki
- Konwencja warszawska (1929 r.) - cel, treść, skutki
- Konwencje - Konwencja rzymska (1961 r.) - cel, treść, skutki
- Konwencje - Konwencja ramsarska (1971 r.) - cel, treść, skutki. Konwencja ramsarska w Polsce
- Konwencje - Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych (1995 r.) - cel, treść, skutki
- Konwencja z Montego Bay - Konwencja o prawie morza (1982 r.) - cel, treść, skutki
- Konwencje - Konwencja nowojorska (1958 r.) - cel, treść, skutki
- Konwencje - Konwencja londyńska (1972 r.) - cel, treść, skutki
- Konwencje - Konwencja Bońska (1979 r.) - cel, treść, skutki
- Zimna wojna - KBWE - geneza, zadania, postanowienia i skutki powstania KBWE dla zimnej wojny
- Gustave Le Bon - biografia, życiorys
- ILO - Międzynarodowa Organizacja Pracy - cele, zadania, członkowie ILO
- Kadencja - co to jest kadencja? Definicja, opis, rodzaje i przykłady kadencji
- Kadencja a mandat - porównanie, charakterystyka pojęć
- Kara kryminalna - Kara - co to jest kara? Definicja, funkcje, odmiany kar kryminalnych
- Kasacja - Kasacja wyroku - co to jest kasacja wyroku? Opis, warunki, terminy
- Sejm - Klub poselski a koło poselskie - porównanie, charakterystyka pojęć
- Kodeks - co to jest kodeks? Definicja, rodzaje, przykłady kodeksów
- Kodyfikacja - Kodyfikacja prawa - co to jest kodyfikacja prawa? Definicja, opis, przykłady
- Zasada konstytucjonalizmu - Konstytucjonalizm - definicja, znacznie, opis