Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - Integracja europejska po II wojnie światowej - cele, skutki i znaczenie dla przebiegu zimnej wojny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Integracja państw Europy zachodniej była procesem polegającym na zacieśnianiu współpracy w ramach tworzenia ponadnarodowej wspólnoty o charakterze politycznym i gospodarczym.

Po II wojnie światowej idee integracji europejskiej bardzo się ożywiły, przyczyniła się do tego ówczesna międzynarodowa sytuacja polityczna.

Po pierwsze, Europejczycy obawiali się, że w przyszłości w Europie, gdzie znajduje się wiele państw o skomplikowanych zaszłościach historycznych, może dojść do wybuchu nowej wojny. Uznano, że integracja polityczno-gospodarcza będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem w celu zapobieżenia konfliktom. Europejczycy chcieli także odbudować własną gospodarkę, która uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Państwa zachodnioeuropejskie pragnęły również odzyskać dawne międzynarodowe znaczenie utracone w wyniku wojny. Dodatkowo – państwa europejskie zostały zobowiązane przez Amerykanów do nawiązania współpracy w ramach przyjęcia planu Marshalla.

Pierwszą wspólną instytucją zachodnioeuropejską była Organizacja Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, która została utworzona w ramach planu Marshalla w 1948 r. i miała koordynować przyjmowanie amerykańskiej pomocy. Wolna Europa współpracowała także...

Podobne wypracowania